Klame zdanie, alebo sa klameme sami?

Autor: Michal Gažovič | 12.9.2011 o 20:01 | (upravené 18.10.2011 o 13:36) Karma článku: 1,75 | Prečítané:  759x

Každý je iný, a to je dobré, každý máme (teda mali by sme mať) svoj názor, a to je dobré. Mávame iný pohľad na vec, a niekedy je to vážne len “zvolením správneho uhľa pohľadu” ako sa nám veci javia. Takto vznikajú rôzne názory a definície problémov. V kancelárii kde práve sedím, visí na stene výrok Nicka Cartera: “Ak vidíte okolo seba problém a nikto iný sa ním nezaoberá-ste zvolení.” Tak som si povedal, že sa začnem v takej sérii myšlienok venovať “problému”, ktorý sa bude samozrejme javiť problémom uhla pohľadu. Nie, nejde mi o zvolenie. Je to len tak.

Mnohým ľuďom sa zdá, že lesy máme krásne, zelené. No byť krásným a zeleným niekedy nestačí. Samozrejme ide o uhol pohľadu, čo je krásne a čo je zelené, aj keď na tom zelenom by nemusel byť problém dohodnúť sa. Podobne, mnoho ľudí nevníma lesné cesty ako problém preto, lebo lesné cesty tu boli vždy a preto nemôžu byť problémom. Ako každé iné narušenie v krajine- môže a nemusí byť. Bez morálnej nálepky Dobrý-Zlý. Osobne som fanúšik dobre urobených lesných ciest, ktoré treba ak chceme v lese hospodáriť. Zopakujem, dobre urobených. To znamená pred ťažbou dobre naplánovaných a po ťažbe buď zrušených, alebo dobre udržiavaných. To či v NP, alebo v hospodárských lesoch nechám na inokedy.

Bol som sa prejisť v NP Slovenský Raj (geograficky vieme kde sa nachádzame a preto myslím že netreba detaily). Do cesty mi prišla jedna čerstvá lesná cesta, po ktorej sa počas a po daždi valí voda, piesok, blato, ťažbové zvyšky a všetko čo vode stojí v ceste.

cesta_a_sklad.JPG

na niektorých miestach sa erózna rýha dostáva k materskej hornine v podloží a splaveniny končia na dočasnom lesnom sklade

P5293250.JPG

detail ťažbových zvyškov a stopy po koncentrovanom odtoku vody

zvysky.JPG

pohľad hore na lesnú cestu, ktorá nie je krátka v strede s eróznou rýhou

erozia_chodnik.JPG

z asfaltovej cesty časť vody steká na turistický chodník, kde pokračuje v erózii

zdolaOK.JPG

Pohľad na čistú cestu a zelené koruny stromov z Podleska ani zďaľeka nenaznačuje, že vnútri v lese môže byť nejaký problém. Všetko vyzerá pekné a zelené. Či zelené a pekné stačí a ako dlho ešte, bude uhlom pohľadu.

Takýchto ciest- aj v oveľa horšom stave je v naších NP veľa (a nie len v NP). Každá z nich odnáša vzácnu pôdu a vodu a veľa z nich končí tak, že sú pre lesné hospodárstvo nepoužiteľné, ich zalensenie veľmi náročné, a tak treba ďaľšie a ďaľšie čo prispieva k zmenšovaniu výmery lesného pôdneho fondu, zvyšovaniu prietokov bystrín a riek v čase dažďa. Či je to dobré, alebo zlé bude opäť len otázkou uhla pohľadu.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Rezník z TASR by bol v RTVS pre poslancov schodnejší než Mika

Bývalá šéfka Markízy Zuzana Ťapáková sa po kauze Evka ako kandidátka na riaditeľku RTVS už nespomína.

KULTÚRA

Tajná služba si objednala vraždu. Na film Únos bolo treba odvahu

Politické trilery u nás nevznikajú.

ŠPORT

Spieva si Marleyho, dá si pivo. Ako Sagan trénoval v horách

Sagan sa pripravoval inak ako súperi.


Už ste čítali?