Klame zdanie, alebo sa klameme sami?

Autor: Michal Gažovič | 12.9.2011 o 20:01 | (upravené 18.10.2011 o 13:36) Karma článku: 1,75 | Prečítané:  779x

Každý je iný, a to je dobré, každý máme (teda mali by sme mať) svoj názor, a to je dobré. Mávame iný pohľad na vec, a niekedy je to vážne len “zvolením správneho uhľa pohľadu” ako sa nám veci javia. Takto vznikajú rôzne názory a definície problémov. V kancelárii kde práve sedím, visí na stene výrok Nicka Cartera: “Ak vidíte okolo seba problém a nikto iný sa ním nezaoberá-ste zvolení.” Tak som si povedal, že sa začnem v takej sérii myšlienok venovať “problému”, ktorý sa bude samozrejme javiť problémom uhla pohľadu. Nie, nejde mi o zvolenie. Je to len tak.

Mnohým ľuďom sa zdá, že lesy máme krásne, zelené. No byť krásným a zeleným niekedy nestačí. Samozrejme ide o uhol pohľadu, čo je krásne a čo je zelené, aj keď na tom zelenom by nemusel byť problém dohodnúť sa. Podobne, mnoho ľudí nevníma lesné cesty ako problém preto, lebo lesné cesty tu boli vždy a preto nemôžu byť problémom. Ako každé iné narušenie v krajine- môže a nemusí byť. Bez morálnej nálepky Dobrý-Zlý. Osobne som fanúšik dobre urobených lesných ciest, ktoré treba ak chceme v lese hospodáriť. Zopakujem, dobre urobených. To znamená pred ťažbou dobre naplánovaných a po ťažbe buď zrušených, alebo dobre udržiavaných. To či v NP, alebo v hospodárských lesoch nechám na inokedy.

Bol som sa prejisť v NP Slovenský Raj (geograficky vieme kde sa nachádzame a preto myslím že netreba detaily). Do cesty mi prišla jedna čerstvá lesná cesta, po ktorej sa počas a po daždi valí voda, piesok, blato, ťažbové zvyšky a všetko čo vode stojí v ceste.

cesta_a_sklad.JPG

na niektorých miestach sa erózna rýha dostáva k materskej hornine v podloží a splaveniny končia na dočasnom lesnom sklade

P5293250.JPG

detail ťažbových zvyškov a stopy po koncentrovanom odtoku vody

zvysky.JPG

pohľad hore na lesnú cestu, ktorá nie je krátka v strede s eróznou rýhou

erozia_chodnik.JPG

z asfaltovej cesty časť vody steká na turistický chodník, kde pokračuje v erózii

zdolaOK.JPG

Pohľad na čistú cestu a zelené koruny stromov z Podleska ani zďaľeka nenaznačuje, že vnútri v lese môže byť nejaký problém. Všetko vyzerá pekné a zelené. Či zelené a pekné stačí a ako dlho ešte, bude uhlom pohľadu.

Takýchto ciest- aj v oveľa horšom stave je v naších NP veľa (a nie len v NP). Každá z nich odnáša vzácnu pôdu a vodu a veľa z nich končí tak, že sú pre lesné hospodárstvo nepoužiteľné, ich zalensenie veľmi náročné, a tak treba ďaľšie a ďaľšie čo prispieva k zmenšovaniu výmery lesného pôdneho fondu, zvyšovaniu prietokov bystrín a riek v čase dažďa. Či je to dobré, alebo zlé bude opäť len otázkou uhla pohľadu.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Návrat Ščurka z basy k hokeju: vražda, klamstvá aj podozrenie z korupcie

Pôvodne mu hrozilo až 20 rokov. Prečo dostal hokejista Ščurko za brutálnu vraždu rozhodcu Mareka Liptaja len mierny trest.

ŠPORT

Saganov debut na MS: žalúdočné problémy a hnev

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria 20 rokov.


Už ste čítali?