Pro Populo. Pre koho? Pre Ľudí. Aha, jasne. Ale čo?

Autor: Michal Gažovič | 23.9.2011 o 12:54 | (upravené 29.9.2011 o 0:05) Karma článku: 8,90 | Prečítané:  1774x

V mnohých odvetviach hospodárstva sa doteraz vypracovali určité normy a smernice. Tieto sa nazývajú napr. dobré laboratórne praktiky (good laboratory practices), dobré poľnohospodárske praktiky (good agricultural practices), alebo dobré lesnícke praktiky (good forestry practices). Poprípade namiesto praktík, by sa dalo povedať postupy. Keďže k lesom mám po ľuďoch srdcovo najbližsie, poďme si v krátkosti ukázať ako sa postupuje, stúpa, či nebodaj pošľapáva po dobrých lesníckých praktikách v niektorých lesoch na Slovensku.

Pojem dobré lesnícke praktiky (good forestry practices) definuje (podľa smerníc samosprávy Halton v Kanade) približne to, že správca lesa sa snaží o také spôsoby ťažby, obnovy a údržby lesa, ktoré sú vhodné pre les a prírodné podmienky tak, že sa minimalizujú škody (ujmy) hodnôt lesa a významých ekosystémov, dôležitých stanovíšť rýb a zveri, minimalizujú sa škody na kvalite a kvantite pôdy a vody, produktivite lesov a ich zdravia, estetické a rekreačné možnosti krajiny. V našom štáte takéto smernice vyplývajú z lesného zákona, poprípade v kombinácii s inými zakonmi. Tu však nastáva problém. Správca lesa totižto pri svojom hospodárení môže napríklad minimálne poškodzovať pôdny kryt, no mal by mať záujem o to, aby sa tento nepoškodzoval aj po tom, ako napríklad les vyťaží. Toto ale nie je vždy pravidlom. Povedzme si otvorene, že kalamity akéhokoľvek typu veľmi nenahrávajú dodržiavaniu takýchto smerníc a ochrana napríklad vody, alebo pôdy ide bokom. Spracovávať kalamitu je náročná úloha aj z pohľadu pracovníkov aj správcov. No ak zvládnú aj také náročné úlohy, mohli by dbať aj na ľahšie splinteľné.

Keď človek cestuje po búrke z Popradu na Rožňavu a má to štastie byť na sedadle spolujazdca, môže sledovať spokojne krajinu. Mňa napríklad z pokoja vyvádzajú niektoré obrázky.

P7203413.JPG

Pri horárni na Dubine, je lesný sklad na ktorý po búrke po dvoch lesných cestách tečú potôčiky vody.

P7203414.JPG

Tieto sa spájajú a tečú dole kanálom do údolia k územiu obce Hranovnica.

Hranovničania to nemajú s vodou ľahké. Nemálo vody sa na nich valí aj od Vernára a v samej Hranovnici je správa lesov Pro Populo, ktoré im pridávajú vo vlastnom chotári tiež dosť. Preto cez vládny program revitalizácie krajiny spravili niektoré opatrenia, na ochranu pred takýmito situáciami. Voľakedy ľudí zatvárali do klietok hanby, ak spravili niečo zlé. Ja som sa rozhodol zavrieť správcov lesov z Pro Populo (a nie len tých) do blogu hanby. Neviem či to pomôže, ale možno sa budú aspoň hanbiť.

Keď sa človek dostane cez Hranovnicu a frčí na Vernár, ak má trochu, času naskytnú sa mu aj takéto neutešené pohľady.

P5313268.JPG

miesto kde sa spájajú tri zvážnice. tá napravo je už pekne hlboko vymytá, po všetkých tečie cez a po búrke voda

P5313271.JPG

 

P5313273.JPG

traktormi ťahali aj cez vodné toky, toky sa zmenili na cesty, cesty sa zmenili na toky.

P5313274.JPG

miesto, kde sa cesta spája s tokom

P5313275.JPG

 

P5313279.JPG

 

P7203427.JPG

 

iný deň, po inej búrke, iná cesta: na vrchu sa ťahalo cez vodný tok, ktorý pri zvýšenom prietoku tečie aj po ceste, takto to tam vyzerá

P7203425.JPG

 

vodný tok na starej ceste?

P7203429.JPG

P7203431.JPG

vody tečie dosť

Na web stránke správcu cirkevných lesov Pro Populo je napísané: "PRO POULO Poprad, s.r.o ako člen skupinovej certifikácie lesa UDLS vyhlasuje, že sa dlhodobo zaväzuje dodržiavať princípy trvalo-udržateľného obhospodarovania lesov v zmysle národnej legislatívy a podľa kritérií stanovených certifikačnou schémou FSC v rámci obhospodarovania lesného majetku."

Možno by sa v rámci good forestry practices mohli postarať trochu aj o vodu a pôdu, na ich holinách im voda pri páľave slnka príde vhod, zvlášť na strmých kopcoch, kde hospodária. V krátkodobom hľadisku, možno splnili podmineku minimalizácie dopadov, lebo takých ciest mohli mať viac, no z dlhodobého hľadiska ak im z ciest ostanú nezjazdné strže, bude treba nové pozemky, kde sa bude jazdiť. Pamätajte, zaviazali ste sa TRVALO UDRŽIAVAŤ. Mysím, že traktory sa týmito zvážnicami pár desaťročí preháňať nebudú. Ak si vodu necháte hore, pomôžete kolegom z Hranovnice, a ďaľším na toku pod Hranovnicou. Vtedy si budete môcť povedať, že to čo robíte robíte Pro Populo.

Certifikačná schéma je len schéma, vyzerá možno dobre v kancelárii na stene. Snažme sa aby vyzerala aj v prírode.

Na wikipedii je lesníctvo definované ako profesia zahŕňajúca vedu, UMENIE a praktiky vytvárania, hospodárenia, využívania a ochrany lesa pre dobro ľudí, teda Pro Populo. Buďme aj umelci aj vedci aj praktici, všetkých spája to že by mali vedieť používať um. Vtedy ukážeme, že vieme umelecky a nie len umelo trvalo udržiavať les. Anglické slová art-istic a art-ificial, sú podobné ako umelecký a umelý, ale len jedno má skutočnú hodnotu. Hodnotu umenia.Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Návrat Ščurka z basy k hokeju: vražda, klamstvá aj podozrenie z korupcie

Pôvodne mu hrozilo až 20 rokov. Prečo dostal hokejista Ščurko za brutálnu vraždu rozhodcu Mareka Liptaja len mierny trest.

ŠPORT

Saganov debut na MS: žalúdočné problémy a hnev

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria 20 rokov.


Už ste čítali?