Rügen, alebo tajomná Rujana

Autor: Michal Gažovič | 22.11.2011 o 14:22 | Karma článku: 8,22 | Prečítané:  2272x

Ostrov Rügen sa nachádza na severo-východe Nemecka. Okrem krásnej prírody by našinca mohla zaujímať minulosť Rujany. Na ostrove sú známky osídlenia od r. 4000 p. K, a v prvom tisícročí n.l. bol osídlený silným slovanským kmeňom Rujanov (Rani). Na myse Arkona boli pri vykopávkách odkryté pozostatky slovanského mesta a chrámu boha Svantovíta. Veru vskutku krásne miesto na život si vedeli vybrať naši predkovia. Z novodobých dejín stojí za zmienku kúpeľný komplex v Prore, predstavujúci 4,5 km dlhú stavbu pavilónov, vystavanú na pobreží pre nemeckú robotnícku triedu.

Počas môjho pobytu na severo-východe Nemecka, som sa vybral navštíviť aj bájnu Rujanu. Návštevníkovi sa ponúkajú pekné mestečká a dedinky vystavané v kúpeľnom a poľnohospodárskom štýle. Pri prechádzke národným parkom Jasmund, majú návštevníci možnosť prechádzky pod kriedovými útesmi priamo pri mori, a pri ceste späť môžu zvoliť cestu vrchom a prezrieť si útesy zhora.


Zväčšiť mapu

Začnime však v Prore. Medzi rokmi 1936-1939 tu nacistická strana vystavala kolosálný prímorský rezort. Ak by mi niekto doma začal vykladať o pavilónoch tvoriacich 4,5 km dlhý hotel, asi by som len tak ľahko neveril, no presvedčenie sa na vlastné oči stálo za to.

290411_116.JPG

Zo strany od mora je komplex oplotený, čo niekedy nie je na škodu a plot s budovami vytvára peknú atmosféru.

290411_121.JPG

Pohľad zozadu. Umyvárky a jedálne v každom pavilóne.

290411_122.JPG

Informačná tabuľa znázorňujúca celý komplex z vtáčej perspektívy.

290411_128.JPG

Z toho čo sa vošlo do objektívu, aby predstava bola.

V súčastnosti je celý objekt takmer nevyužívaný. V jednej časti je múzeum DDR, v jednom bloku sa nachádza hostel, a povráva sa že by sa z určitých častí mali spraviť hotely pre zvýšenie záujmu turistov. Každopádne aj bez hotelov je výlet do Prory dobrým zážitkom. Na poslednom z blokov boli umiestnené umelecké výtvory z ktorých sa mne osobne najviac páčil ten s Barackom Obamom: Yes, we hope (cause we can).

290411_132.JPG

Pláž pred hotelom v Prore. Podľa rozprávania jedného môjho známeho, mali nacisti v pláne stavať aj dlhé výletné lode, aby každý mohol zo svojho bloku nastúpiť do lode, a mali sa vraj organizovať výlety do USA.

Z Prory sme sa vydali navštíviť národný park Jasmund a kriedové útesy. Vybrali sme si kratší okruh cca. 9 km. Počasie sme mali super, trochu veterno, ale na to som si pri mori už zvykol, a bez vetra zas nieto vĺn, a aj tie nám spríjemňovali šumením deň.

290411_149.JPG

Chodník pod útesmi. V bielej kriede vidieť tmavé pásy z pazúrika, ktorého je hojne aj na pláži.

290411_171.JPG

Pri pohľade na stromy na vrchu si vravím, že toto je život na hrane.

290411_172.JPG

A opäť, kriedové útesy s pazúrikom.

290411_203.JPG

Pohľad na útesy z hora. Ďaľej od brehu vidieť zmeny farby vody. Pri odlomení sa, časti útesu sa mení farba vody, až kým sa nerozpustí.

290411_211.JPG

Čerstvo odlomená časť útesu.

Po prechádzke v Jasmunde sme sa vybrali na mys Arkona. Na myse Arkona, ako som už spomínal, sa našiel chrám boha Svantovíta- Rügievita.

290411_228.JPG

Maják na myse Arkona.

290411_232.JPG

Miesto slovanského sídla a chrámu. Vyvýšená časť na ľavej strane je okraj sídla (Burgwall)

180610_37.JPG

Podobný pohľad asi mali aj naši predkovia na Rujane. Magické?

180610_41.JPG

Štvorhlavý boh Svantovít.

Rügen je veľmi pekná časť Nemecka. Pri troche šťasťia a kúpe lacných lístkov do Stralsundu, Sassnitzu, alebo Greifswaldu sa môže stať príjemným miestom na odpočinok, či načerpanie vedomosti o minulosti. Meklenburg- Vorpommern, je síce na rovine, ale má čo ponúknuť.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Rezník z TASR by bol v RTVS pre poslancov schodnejší než Mika

Bývalá šéfka Markízy Zuzana Ťapáková sa po kauze Evka ako kandidátka na riaditeľku RTVS už nespomína.

KULTÚRA

Tajná služba si objednala vraždu. Na film Únos bolo treba odvahu

Politické trilery u nás nevznikajú.

ŠPORT

Spieva si Marleyho, dá si pivo. Ako Sagan trénoval v horách

Sagan sa pripravoval inak ako súperi.


Už ste čítali?