Rügen, alebo tajomná Rujana

Autor: Michal Gažovič | 22.11.2011 o 14:22 | Karma článku: 8,22 | Prečítané:  2422x

Ostrov Rügen sa nachádza na severo-východe Nemecka. Okrem krásnej prírody by našinca mohla zaujímať minulosť Rujany. Na ostrove sú známky osídlenia od r. 4000 p. K, a v prvom tisícročí n.l. bol osídlený silným slovanským kmeňom Rujanov (Rani). Na myse Arkona boli pri vykopávkách odkryté pozostatky slovanského mesta a chrámu boha Svantovíta. Veru vskutku krásne miesto na život si vedeli vybrať naši predkovia. Z novodobých dejín stojí za zmienku kúpeľný komplex v Prore, predstavujúci 4,5 km dlhú stavbu pavilónov, vystavanú na pobreží pre nemeckú robotnícku triedu.

Počas môjho pobytu na severo-východe Nemecka, som sa vybral navštíviť aj bájnu Rujanu. Návštevníkovi sa ponúkajú pekné mestečká a dedinky vystavané v kúpeľnom a poľnohospodárskom štýle. Pri prechádzke národným parkom Jasmund, majú návštevníci možnosť prechádzky pod kriedovými útesmi priamo pri mori, a pri ceste späť môžu zvoliť cestu vrchom a prezrieť si útesy zhora.


Zväčšiť mapu

Začnime však v Prore. Medzi rokmi 1936-1939 tu nacistická strana vystavala kolosálný prímorský rezort. Ak by mi niekto doma začal vykladať o pavilónoch tvoriacich 4,5 km dlhý hotel, asi by som len tak ľahko neveril, no presvedčenie sa na vlastné oči stálo za to.

290411_116.JPG

Zo strany od mora je komplex oplotený, čo niekedy nie je na škodu a plot s budovami vytvára peknú atmosféru.

290411_121.JPG

Pohľad zozadu. Umyvárky a jedálne v každom pavilóne.

290411_122.JPG

Informačná tabuľa znázorňujúca celý komplex z vtáčej perspektívy.

290411_128.JPG

Z toho čo sa vošlo do objektívu, aby predstava bola.

V súčastnosti je celý objekt takmer nevyužívaný. V jednej časti je múzeum DDR, v jednom bloku sa nachádza hostel, a povráva sa že by sa z určitých častí mali spraviť hotely pre zvýšenie záujmu turistov. Každopádne aj bez hotelov je výlet do Prory dobrým zážitkom. Na poslednom z blokov boli umiestnené umelecké výtvory z ktorých sa mne osobne najviac páčil ten s Barackom Obamom: Yes, we hope (cause we can).

290411_132.JPG

Pláž pred hotelom v Prore. Podľa rozprávania jedného môjho známeho, mali nacisti v pláne stavať aj dlhé výletné lode, aby každý mohol zo svojho bloku nastúpiť do lode, a mali sa vraj organizovať výlety do USA.

Z Prory sme sa vydali navštíviť národný park Jasmund a kriedové útesy. Vybrali sme si kratší okruh cca. 9 km. Počasie sme mali super, trochu veterno, ale na to som si pri mori už zvykol, a bez vetra zas nieto vĺn, a aj tie nám spríjemňovali šumením deň.

290411_149.JPG

Chodník pod útesmi. V bielej kriede vidieť tmavé pásy z pazúrika, ktorého je hojne aj na pláži.

290411_171.JPG

Pri pohľade na stromy na vrchu si vravím, že toto je život na hrane.

290411_172.JPG

A opäť, kriedové útesy s pazúrikom.

290411_203.JPG

Pohľad na útesy z hora. Ďaľej od brehu vidieť zmeny farby vody. Pri odlomení sa, časti útesu sa mení farba vody, až kým sa nerozpustí.

290411_211.JPG

Čerstvo odlomená časť útesu.

Po prechádzke v Jasmunde sme sa vybrali na mys Arkona. Na myse Arkona, ako som už spomínal, sa našiel chrám boha Svantovíta- Rügievita.

290411_228.JPG

Maják na myse Arkona.

290411_232.JPG

Miesto slovanského sídla a chrámu. Vyvýšená časť na ľavej strane je okraj sídla (Burgwall)

180610_37.JPG

Podobný pohľad asi mali aj naši predkovia na Rujane. Magické?

180610_41.JPG

Štvorhlavý boh Svantovít.

Rügen je veľmi pekná časť Nemecka. Pri troche šťasťia a kúpe lacných lístkov do Stralsundu, Sassnitzu, alebo Greifswaldu sa môže stať príjemným miestom na odpočinok, či načerpanie vedomosti o minulosti. Meklenburg- Vorpommern, je síce na rovine, ale má čo ponúknuť.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Návrat Ščurka z basy k hokeju: vražda, klamstvá aj podozrenie z korupcie

Pôvodne mu hrozilo až 20 rokov. Prečo dostal hokejista Ščurko za brutálnu vraždu rozhodcu Mareka Liptaja len mierny trest.

ŠPORT

Saganov debut na MS: žalúdočné problémy a hnev

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria 20 rokov.


Už ste čítali?