Greifswald-mestečko v Meklenburgsku-Predpomoransku

Autor: Michal Gažovič | 24.11.2011 o 10:00 | Karma článku: 7,48 | Prečítané:  1254x

Greifswald je malé hansové mestečko nachádzajúce sa medzi ostrovmi Rügen a Usedom, asi 2 hodiny jazdy autom od Berlína. Greifswald je spolu so Stralsundom kultúrnym a obchodným centrom oblasti. Nachádza sa tu univerzita, založená v r. 1456. Greifswald sa spolu s okolitými mestami nachádza na ceste gotickej tehlovej architektúry a pre cestovateľov na sever, alebo pre tých, ktorí sa rozhodnú ostať v oblasti predsatvuje príjemnú zastávku.

Meno Greifswald, pochádza z dvoch slov: Greif a Wald. Greif je mytycké zviera s hlavou a krídlami orla a telom leva. V našom jazyku je to grif, rusi ho poznajú ako grifona, v iných jazykoch má podobu griffin,  gryfon, alebo gryphon. Toto meno prešlo aj do názvu švédských bojových stíhačiek-Gripen (u nás známe skôr z kauzy nákupu armádnych stíhačiek v ČR). Wald znamená v nemčine les, a teda Greifswald je les, v ktorom sa vyskytujú grifóni. Pravdepodobne to neboli skutočné mytické zvieratá, ale orliaky morské, ktorých je dodnes v oblasti požehnane. Z lesov ostali len zbytky, a najkrajšiu predstavu o tom, ako to v oblasti v minulosti vyzeralo podá chránená oblasť Eldena asi 4.5 km od centra mesta, predstavujúca zmiešané bukovo-dubové lesy pralesovitého charakteru.

Historicky sa o Greifswalde píše v súvislosti so stavbou kláštora v Eldene. Tento začali stavať v roku 1199 n.l., no obydlia v tejto oblasti sú známe už z pred 13 000 rokov. Počas doby kamennej a bronzovej tu žili Balti, neskôr Germáni a Veneti počas doby železnej a Slovanské kmene a Vikingovia v stredoveku. Pomorania (východní Balti) boli postupne asimilovaní germánami. Od jedenásteho storočia sa stala táto oblasť kresťanskou, a pápež za ničenie "barbarov" ponúkal ich zabrané zeme v oblasti a iné výhody.

Z kláštora v Eldene dnes ostali už len ruiny, a tehly z kláštora boli postupne použité na stavbu univerzitných a iných budov v meste.

0301rusk.jpg

V blízkosti Eldeny sa nachádza malá rybárska osada Wieck s domami s typickými trávovitými strechami, kde je dodnes funkčný drevený otvárací most, na rieke Ryck spájajúcou mesto s morom.

0241rusk.jpg

0221rusk.jpg

0111rusk.jpg

Trstinové strechy vo Wiecku.

0101rusk.jpg

Otvorený most vo Wiecku.

Dominantou, alebo dominantami samotného centra mesta sú kostoly, z nich najznámejší Dóm Sv. Mikuláša. 0151rusk.jpg

0091rusk.jpg

Mestská radnica na námestí, v pozadí Dóm Sv. Mikuláša.

Zaujímavá architektúra sa návštevníkom ponúka aj na námestí, kde sa dodnes zachovali tzv. Giebelhäuser so štítovitými strechami a malými vežičkami. Mesto celkovo ostalo dosť zachované, lebo v roku 1945 tehdajší starosta oddal bez bojov mesto vojakom červenej armády a tak neutrpelo veľké škody.

0011rusk.jpg

0021rusk.jpg

0031rusk.jpg

V celom meste a na okolí sa zachovalo aj mnoho tradičných hrázdených domov (Fachwerkhäuser). ktoré dotvárajú príjemnú atmosféru mesta.

0051rusk.jpg

0061rusk.jpg

0071rusk.jpg

Požiarna zbrojnica

0081rusk.jpg

Skoré ráno na rybacom trhu (Fishmarkt).

0121rusk.jpg

Pohľad na námestie (Marktplatz). Organizujú sa tu predajné trhy a iné kultúrne podujatia.

0131rusk.jpg

Marienkirche, alebo kostol Sv. Márie. V popredí budova Sparkasse, ktorú v dnešných časoch neistých financíí niektorí nazývajú aj Spasskasse.

0141rusk.jpg

Spríjemnenie prostredia nástennou maľbou, znázorňujúcou dôležité historické udalosti. V ľavo grifon na strome. Griffini boli nazvaní aj miestni vojvodovia.

0161rusk.jpg

Univerzitné budovy. Starý inštitút fyziky s observatóriom. Dnes inštitút fyziky sídli v nových budovách, lebo v starých sa vyliala ortuť a náklady na čistenie sú vraj veľmi vysoké.

0171rusk.jpg

Tehlička ku tehličke. Výzdoba a práca ako má byť. Kde to tí ľudia nabrali toľko času?

0181rusk.jpg

Kaviarničky a reštaurácie na námestí. Leto v Greifswalde vie byť pekné a teplé. Aj keď prímorská klíma vytvára pocit, že je stále vlhko Greifswald patrí k regiónu s najnižšími zrážkami v celom Nemecku.

0191rusk.jpg

0201rusk.jpg

A opäť hrázdené domy.

Keď sa návštevníkovi zunuje obhliadka architektúry, môže sa vybrať do prístavu, kde je múzeum lodí. V lete sa organizujú aj výlety na lodiach, či už motorových, alebo plachetniciach.

0211rusk.jpg

Lode v prístave

0281rusk.jpg

 

0261rusk.jpg

Kaviareň na námestí.

0251rusk.jpg

Od jesene do jari je každý slnečný deň vzácny, no svetlo sa dokáže prekrásne pohrať.

0271rusk.jpg

Myslím, že na záver treba dodať, že okolie Greifswaldu, ako aj samotné mesto je ako stvorené pre cyklo- turistiku. Množstvo cyklochodníkov a vidieckych ciest s malou premávkou, sú na túto aktivitu ako stvorené. Do kopca sa človek nenašľape, lebo najváčším kopcom je bývalá skládka odpadu, na ktorej sa pasú ovce.
Z Greifswaldu je to len 30 km do Stralsundu, odkiaľ sa cez most dostanete na ostrov Rügen, alebo po diaľnici z Greifswaldu do neďaľekého Rostocku. Južne od Griefswaldu možno navštíviť ostrov Usedom. Cestou na juh, približne medzi Rostockom a Berlinom, leží Národný park Müritz. V národnom parku je 65% územia pokrytých lesmi a 12% jazerami, takže na svoje si prídu vyznávači vodnej turistiky. Okrem toho sa na pobreží dá kúpať, jachtovať, kitesurfovať. Na svoje si prídu aj milovnící operencov, ktorí tu hniezdia, alebo sa zastavujú na ťahu na sever a na juh.

Vitajte v Meklenburg-Vorpommern.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Návrat Ščurka z basy k hokeju: vražda, klamstvá aj podozrenie z korupcie

Pôvodne mu hrozilo až 20 rokov. Prečo dostal hokejista Ščurko za brutálnu vraždu rozhodcu Mareka Liptaja len mierny trest.

ŠPORT

Saganov debut na MS: žalúdočné problémy a hnev

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria 20 rokov.


Už ste čítali?