Biely Bim, čierne ucho

Autor: Michal Gažovič | 29.11.2011 o 16:10 | Karma článku: 10,65 | Prečítané:  2652x

Z detstva mi ostal v pamäti film o bielom Bimovi s čiernym uchom, natočený na motívy knihy Gavrila Nikolajeviča Troepoľského. Spomínal som si, že to bol film smutný, o zlých ľuďoch čo Bima nenávideli a ubližovali mu. Film sa končí Bimovou smrťou. Spomineky však boli matné, a tak som sa po mnohých rokoch vrátil do detstva a pozrel si film znovu, tentokrát v pôvodnom znení. Mám rád ruský jazyk. Príbeh Bima nie je len príbehom o zlých ľuďoch. Myslím, že medzi riadkami príbeh Bima opisoval inú úroveň... Úroveň tehdajšej spoločnosti, jej vzťah k niekomu s „vlastnou tvárou". Naozaj len tehdajšej, alebo aj tej dnešnej?

Bimov príbeh sa dá v krátkosti zhrnúť takto. Bim (gordon setter), sa narodil čistokrvným rodičom, no na jeho nešťastie sa jeho sfarbenie odlišovalo od „štandardu". Nebol hnedo-čierný, ale biely s čiernym uchom. Jeho majiteľ sa ho preto rozhodol utratiť, aby nepoškodil meno svojej feny. Toľko v krátkosti a odtiaľ je to príbej dvoch- Bima a jeho pána.

Vo filme, tak ako v knihe sa objavujú veľmi vážne myšlienky, pár z nich som sa rozhodol vybrať.

Stretnutie Bima s rybárom:

Rybár bol nadšený Bimovou prácou poľovného psa, ako vie stavať zver na lúkach a vzniesol želanie, aby on mal takého psa, čo by vedel vystavať a ukázať mu, kde sú ryby. Rozhovor rybára s jeho pánom pokračoval nejak takto:

„Vidieť, že má radosť z toho čo robí a že to vie. Istotne je to čistokrvný pes s dobrým rodokmeňom"

„Čistokrvný to áno, ale máme problém, že sa narodil s inou farbou a nevieme či dostaneme k nemu doklady."

„Hmm, to je divné, to znamená, ak by si sa narodil ako všetci ostatní, tak by bolo všetko v poriadku, ale ak sa narodíš iný, s vlastnou tvárou, je to zlé."

Príbeh z autobusu:

Bimov pán, musel zaplatiť šoférovi „úplatok" jeden rubeľ, za to, že ho vzal do autobusu bez košíku, čo vraj bolo proti oficiálnym nariadeniam. Z tejto situácie vyvstal nasledujúci rozhovor.

„Ty si Bim ani nevieš predstaviť, čo som ja práve spravil. Zaplatil som za teba, šoférovi úplatok. Tebe to môže byť jedno. A mne? Aký je rozdiel medzi tým, či som dal rubeľ za malú vec, dvadsať za väčšiu, alebo tisíc za veľkú. Aj tak je to hanba. Predávaš svoje svedomie po kúskoch. No Bim samozrejme nechápe, že tie papieriky a svedomie bývajú zavše v priamej závislosti"

Ako sa zmenilo chovanie spoločnosti k tým, čo sa narodili s vlastnou tvárou? Ako sme schopní oceniť niekoho individuálnosť, inakosť. Akceptujeme ich, alebo nenávidíme ich nekonformnosť. Odtíname im stále hlavy, aby netrčali z davu? Píšeme všetci modrým perom, alebo občas aj inou farbou?

Neplatí dondnes, že príslušnosť k farbe, strane, konformnosť, sú dôležitejšie, ako to čo človek naozaj vie a kým je?

Koľkí z nás buď už úplne predali, alebo po kúskoch predávajú svoje svedomie, za malé, stredne veľké, alebo veľmi veľké veci?  Koľkí z nás trvajú na oficálných nariadeniach, ktoré sú tu veľa krát práve na to, aby boli zneužité ako v prípade Bima?

Tento blog, venujem všetkým, ktorí sa cítia ako biely Bim s čiernym uchom. Všetkým ktorí sa narodili, alebo vyrástli s vlastnou tvárou...

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Návrat Ščurka z basy k hokeju: vražda, klamstvá aj podozrenie z korupcie

Pôvodne mu hrozilo až 20 rokov. Prečo dostal hokejista Ščurko za brutálnu vraždu rozhodcu Mareka Liptaja len mierny trest.

ŠPORT

Saganov debut na MS: žalúdočné problémy a hnev

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria 20 rokov.


Už ste čítali?