Projekt Tamera: revitalizácia krajiny a človeka v Portugalsku

Autor: Michal Gažovič | 27.1.2012 o 13:00 | (upravené 27.1.2012 o 17:01) Karma článku: 6,12 | Prečítané:  1134x

Vytvorenie modelu planetárneho sídla Tamera v Portugalsku je dnes už projektom starším ako 15 rokov. Na založení tohto projektu sa podieľali Sabine Lichtenfells a Dieter Duhm. Tamera je príkladom sídla budúcnosti, ukazujúcim novú úroveň kuktúry, umenia, duchovna, životného prostredia a chovania sa spoločnosti budúcnosti. Nový prístup k vode má v tomto projekte centrálnu úlohu. O čom vlastne Tamera je a ako nové planetárne sídlo napreduje, sa viac dozviete v tomto blogu.

Tamera vznikla ako myšlienka nového alternatívneho centra pre ľudí, kde sa ľudia môžu naplno rozvíjať: kultúrne, duchovne a materiálne. Dnes je v Tamere samozrejmosťou napríklad využívanie solárnej energie na rôzne účely: varenie, elektrika, ohrev vody a podobne. Od roku 2007 sa obraz Tamery zmenil aj v inom rozmere. Po návšteve Seppa Holzera sa v Tamere začalo budovanie „vodnej krajiny“. Sepp Holzer je svetoznámy svojím prístupom k vode a permakultúre, ktorú praktikuje úspešne aj vo svojom horskom sídle v blízkosti Salzburgu v Rakúsku.

Tamera bola založená v jednom údolí, ktoré trpelo suchom, čo spôsobovalo problémy pri pestovaní plodín. Život s nedostatkom vody je zlou vyhliadkou na slobodný a nezávislý život a tak sa v roku 2007 na podnet Seppa Holzera začalo v Tamere s vytváraním vodnej krajiny. V suchej krajine, kde sa Tamera nachádza, je kritické zachytenie zrážok v zimnom období a tak sa v roku 2007 začalo so stavbou prvého jazera.

93036236e8.jpg

zdroj: www.tamera.org

Jeho hrádza nie je z betónu, ale vrstvenej zeminy, ktorá sa polievala pri stavbe, aby sa previazali ílové častice. Nakoniec vznikol breh jazera, ktorý má dĺžku viac ako 1 km. Aj napriek tomu, že v zime r. 2007 pršalo v Tamere najmenej za posledných 17 rokov, jazero sa naplnilo do polovice a v ďaľších rokoch celé. Nasledujúcu zimu sa vytvorili dve nové jazerá v tejto „vodnej krajine“.

 

20110223-tamera-048-small.jpg

zdroj: www.tamera.org

Dnes sú ryby a kačky v Tamere samozrejmosťou, ako keby tam boli vždy. Na brehoch jazera sa pestujú plodiny, a voda sa zadržiava aj v iných štruktúrach krajiny. Údolie, v ktorom sa dedina Tamera nachádza, je v ostrom protiklade s okolitou krajinou, ohrozovanou rozširovaním púšti a suchom. Sepp Holzer po príchode do Tamery povedal: „To sucho čo vidíme, nie je prirodzené, ale je následkom zlého hospodárenia“.

Príklad Tamery je podobne ako úspešná revitalizácia Sahelskej oblasti, 20 rokov trvajúci projekt Natural Sequence Farming Petra Andrewa v Austrálii ďaľšou tehličkou v snahe o zmenu krajiny, klímy a človeka v ktorej kľúčovu úlohu hrá VODA. Popri týchto projektoch treba spomenúť aj revitalizačný projekt schválený vládou Slovenskej republiky. Zvyšujúca sa frekvencia projektov zaoberajúcich sa vodou ukazuje, že je potrebná zmena v našom obhospodarovaní krajiny a vody, ak chceme mať dobrý život v dostatku a spokojnosti. Z môjho osobného pohľadu, by som bol veľmi rád, aby sa Slovensko (tam kde to je možné) začalo podobať napríklad na Třeboňskú oblasť v ČR, kde má rybnikárstvo svoju tradíciu od 14 storočia. Veď povedzte, nebolo by to super, ak by každá obec mala svoj rybník, ľudia z obce by mali svoje zdravé a výživné ryby a popri tom zdravé prostredie s dostatkom vody? Mne by sa to páčilo. Vytváranie rybníkov by prinieslo pracovné miesta pre ľudí počas stavania a následne pri ich udržiavaní, obhospodarovaní a chove rýb. Takýto krok by podporoval rozvoj lokálnej ekonomiky, medziľudských vzťahov a mal mnoho pozitívných vplyvov.

Od 27. do 29. apríla 2012 sa bude v Tamere konať druhé medzinárodné sympózium o vode, podporené nadáciou GRACE, Zürich, Švajčiarsko. Myslím, že navštíviť Tameru a dozvedieť sa viac, môže byť veľmi inšpiratívne a príjemné.


Literatúra a zdroje informácií:

Leila Dregger,  Leben in Gemeinschaft, Testfelder für eine bessere Welt, KursKontakte (2009)

Water retention landscapes as an answer to desertification and globalisation: http://www.verlag-meiga.org/sites/verlag-meiga.org/files/Wassersymposium_Mail.pdf

www.tamera.org

Water is life- The water retention landscape of Tamera http://www.youtube.com/watch?v=4hF2QL0D5ww

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Rezník z TASR by bol v RTVS pre poslancov schodnejší než Mika

Bývalá šéfka Markízy Zuzana Ťapáková sa po kauze Evka ako kandidátka na riaditeľku RTVS už nespomína.

KULTÚRA

Tajná služba si objednala vraždu. Na film Únos bolo treba odvahu

Politické trilery u nás nevznikajú.

ŠPORT

Spieva si Marleyho, dá si pivo. Ako Sagan trénoval v horách

Sagan sa pripravoval inak ako súperi.


Už ste čítali?