Projekt Tamera: revitalizácia krajiny a človeka v Portugalsku

Autor: Michal Gažovič | 27.1.2012 o 13:00 | (upravené 27.1.2012 o 17:01) Karma článku: 6,12 | Prečítané:  1175x

Vytvorenie modelu planetárneho sídla Tamera v Portugalsku je dnes už projektom starším ako 15 rokov. Na založení tohto projektu sa podieľali Sabine Lichtenfells a Dieter Duhm. Tamera je príkladom sídla budúcnosti, ukazujúcim novú úroveň kuktúry, umenia, duchovna, životného prostredia a chovania sa spoločnosti budúcnosti. Nový prístup k vode má v tomto projekte centrálnu úlohu. O čom vlastne Tamera je a ako nové planetárne sídlo napreduje, sa viac dozviete v tomto blogu.

Tamera vznikla ako myšlienka nového alternatívneho centra pre ľudí, kde sa ľudia môžu naplno rozvíjať: kultúrne, duchovne a materiálne. Dnes je v Tamere samozrejmosťou napríklad využívanie solárnej energie na rôzne účely: varenie, elektrika, ohrev vody a podobne. Od roku 2007 sa obraz Tamery zmenil aj v inom rozmere. Po návšteve Seppa Holzera sa v Tamere začalo budovanie „vodnej krajiny“. Sepp Holzer je svetoznámy svojím prístupom k vode a permakultúre, ktorú praktikuje úspešne aj vo svojom horskom sídle v blízkosti Salzburgu v Rakúsku.

Tamera bola založená v jednom údolí, ktoré trpelo suchom, čo spôsobovalo problémy pri pestovaní plodín. Život s nedostatkom vody je zlou vyhliadkou na slobodný a nezávislý život a tak sa v roku 2007 na podnet Seppa Holzera začalo v Tamere s vytváraním vodnej krajiny. V suchej krajine, kde sa Tamera nachádza, je kritické zachytenie zrážok v zimnom období a tak sa v roku 2007 začalo so stavbou prvého jazera.

93036236e8.jpg

zdroj: www.tamera.org

Jeho hrádza nie je z betónu, ale vrstvenej zeminy, ktorá sa polievala pri stavbe, aby sa previazali ílové častice. Nakoniec vznikol breh jazera, ktorý má dĺžku viac ako 1 km. Aj napriek tomu, že v zime r. 2007 pršalo v Tamere najmenej za posledných 17 rokov, jazero sa naplnilo do polovice a v ďaľších rokoch celé. Nasledujúcu zimu sa vytvorili dve nové jazerá v tejto „vodnej krajine“.

 

20110223-tamera-048-small.jpg

zdroj: www.tamera.org

Dnes sú ryby a kačky v Tamere samozrejmosťou, ako keby tam boli vždy. Na brehoch jazera sa pestujú plodiny, a voda sa zadržiava aj v iných štruktúrach krajiny. Údolie, v ktorom sa dedina Tamera nachádza, je v ostrom protiklade s okolitou krajinou, ohrozovanou rozširovaním púšti a suchom. Sepp Holzer po príchode do Tamery povedal: „To sucho čo vidíme, nie je prirodzené, ale je následkom zlého hospodárenia“.

Príklad Tamery je podobne ako úspešná revitalizácia Sahelskej oblasti, 20 rokov trvajúci projekt Natural Sequence Farming Petra Andrewa v Austrálii ďaľšou tehličkou v snahe o zmenu krajiny, klímy a človeka v ktorej kľúčovu úlohu hrá VODA. Popri týchto projektoch treba spomenúť aj revitalizačný projekt schválený vládou Slovenskej republiky. Zvyšujúca sa frekvencia projektov zaoberajúcich sa vodou ukazuje, že je potrebná zmena v našom obhospodarovaní krajiny a vody, ak chceme mať dobrý život v dostatku a spokojnosti. Z môjho osobného pohľadu, by som bol veľmi rád, aby sa Slovensko (tam kde to je možné) začalo podobať napríklad na Třeboňskú oblasť v ČR, kde má rybnikárstvo svoju tradíciu od 14 storočia. Veď povedzte, nebolo by to super, ak by každá obec mala svoj rybník, ľudia z obce by mali svoje zdravé a výživné ryby a popri tom zdravé prostredie s dostatkom vody? Mne by sa to páčilo. Vytváranie rybníkov by prinieslo pracovné miesta pre ľudí počas stavania a následne pri ich udržiavaní, obhospodarovaní a chove rýb. Takýto krok by podporoval rozvoj lokálnej ekonomiky, medziľudských vzťahov a mal mnoho pozitívných vplyvov.

Od 27. do 29. apríla 2012 sa bude v Tamere konať druhé medzinárodné sympózium o vode, podporené nadáciou GRACE, Zürich, Švajčiarsko. Myslím, že navštíviť Tameru a dozvedieť sa viac, môže byť veľmi inšpiratívne a príjemné.


Literatúra a zdroje informácií:

Leila Dregger,  Leben in Gemeinschaft, Testfelder für eine bessere Welt, KursKontakte (2009)

Water retention landscapes as an answer to desertification and globalisation: http://www.verlag-meiga.org/sites/verlag-meiga.org/files/Wassersymposium_Mail.pdf

www.tamera.org

Water is life- The water retention landscape of Tamera http://www.youtube.com/watch?v=4hF2QL0D5ww

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Návrat Ščurka z basy k hokeju: vražda, klamstvá aj podozrenie z korupcie

Pôvodne mu hrozilo až 20 rokov. Prečo dostal hokejista Ščurko za brutálnu vraždu rozhodcu Mareka Liptaja len mierny trest.

ŠPORT

Saganov debut na MS: žalúdočné problémy a hnev

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria 20 rokov.


Už ste čítali?