Vládny program revitalizácie krajiny, krok vzad alebo krok vpred?

Autor: Michal Gažovič | 14.3.2012 o 15:47 | Karma článku: 6,79 | Prečítané:  596x

V dňoch od 12. do 17.  marca prebieha vo Francúzsku (Marseille) Svetové vodné fórum. Jednou z tém alebo priorít by mala byť odozva na klimatickú zmenu a globálne zmeny v urbanizovanom svete. Keďže ide o vodné fórum, otázky a odpovede sa točia okolo vody. Píše sa rok 2012, no alternatívne riešenia k problémom s vodou rastú ako huby po daždi už niekoľko rokov. Podľa toho o čom sa bavia na Svetovom vodnom fóre vnímam Vládny program revitalizácie krajiny a integrovaného manažmentu povodí ako krok vpred, alebo povedzme, krok správným smerom. Možno až nadčasový. A aj keď ide o fórum, netreba z to robiť fór.

Veľa informácií o Svetovom Vodnom Fóre môže čitateľ získať na nasledujúcej stránke. http://www.worldwaterforum6.org/en/

Na spomínanej stránke sa v tématických prioritách 3.3 spomína okrem iného aj nasledovné:

"Vysporiadať sa s týmito mnohorakými a komplikovanými výzvami vo vzťahu k vode už nie je možné pomocou sektorových prístupov k hospodáreniu s vodou a pomocou jednoduchých štrukturálnych technických opatrení. Vodné hospodárstvo sa vyvíja... do kompexného portfólia prístupov a schopností zainteresovaných hráčov zo širokého spektra disciplín, kultúr a organizácií vrátane vlád, výskumu, občiansej spoločnosti a súkroného sektora, aktívných na lokálnej cez regionálnu a národnú až po globálnu úroveň.

Uvedomenie si, že vodné hospodárstvo (hospodárenie s vodou) vyžaduje holistické  a medzidisciplinárne odpovede na zvyšujúcu sa komplexnosť výziev, viedlo k objaveniu sa rôznych iniciatív, spájajúcich silu partnerov rôznych disciplín, mandátov a veľkosti."

Z tohto pohľadu som sa pozeral aj na Vládny program revitalizácie krajiny a integrovaného manažmentu povodí. Myslím si, že zapadá do nového trendu, ktorý sa bude šíriť z Európy-Marseille do celého sveta. Treba povedať, že integrovanie rôznych prístupov a aktérov sa nedá dosiahnuť za 10 mesiacov, ale bude to proces trvajúci roky. No niekde bolo treba začať a som rád že sa začalo. Veď topánka sa rozchodí ,aj keď najskôr päta tlačí.

Preto si myslím, že aj novozvolená vláda by mala vyvinúť aktivitu a úsilie, ako sa držať po boku, ak nie v predstihu, s inými aktérmi zo sveta.

Na celonárodej vodnej konferencii v BA to trefne vystihol pán V. Nagy so SAV, že by bol strašne nerád aby sme TU skončili  a aby nám o pár rokov niekto priniesol takúto myšlienku a my ju len prebrali.

Samotný fakt, že celý program sa začal viac ako rok v predstihu pres Svetovým vodným fórom, mi akosi pomáha veriť, že to bol a je krok správnym smerom.

 Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Návrat Ščurka z basy k hokeju: vražda, klamstvá aj podozrenie z korupcie

Pôvodne mu hrozilo až 20 rokov. Prečo dostal hokejista Ščurko za brutálnu vraždu rozhodcu Mareka Liptaja len mierny trest.

ŠPORT

Saganov debut na MS: žalúdočné problémy a hnev

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria 20 rokov.


Už ste čítali?