Vládny program revitalizácie krajiny, krok vzad alebo krok vpred?

Autor: Michal Gažovič | 14.3.2012 o 15:47 | Karma článku: 6,79 | Prečítané:  585x

V dňoch od 12. do 17.  marca prebieha vo Francúzsku (Marseille) Svetové vodné fórum. Jednou z tém alebo priorít by mala byť odozva na klimatickú zmenu a globálne zmeny v urbanizovanom svete. Keďže ide o vodné fórum, otázky a odpovede sa točia okolo vody. Píše sa rok 2012, no alternatívne riešenia k problémom s vodou rastú ako huby po daždi už niekoľko rokov. Podľa toho o čom sa bavia na Svetovom vodnom fóre vnímam Vládny program revitalizácie krajiny a integrovaného manažmentu povodí ako krok vpred, alebo povedzme, krok správným smerom. Možno až nadčasový. A aj keď ide o fórum, netreba z to robiť fór.

Veľa informácií o Svetovom Vodnom Fóre môže čitateľ získať na nasledujúcej stránke. http://www.worldwaterforum6.org/en/

Na spomínanej stránke sa v tématických prioritách 3.3 spomína okrem iného aj nasledovné:

"Vysporiadať sa s týmito mnohorakými a komplikovanými výzvami vo vzťahu k vode už nie je možné pomocou sektorových prístupov k hospodáreniu s vodou a pomocou jednoduchých štrukturálnych technických opatrení. Vodné hospodárstvo sa vyvíja... do kompexného portfólia prístupov a schopností zainteresovaných hráčov zo širokého spektra disciplín, kultúr a organizácií vrátane vlád, výskumu, občiansej spoločnosti a súkroného sektora, aktívných na lokálnej cez regionálnu a národnú až po globálnu úroveň.

Uvedomenie si, že vodné hospodárstvo (hospodárenie s vodou) vyžaduje holistické  a medzidisciplinárne odpovede na zvyšujúcu sa komplexnosť výziev, viedlo k objaveniu sa rôznych iniciatív, spájajúcich silu partnerov rôznych disciplín, mandátov a veľkosti."

Z tohto pohľadu som sa pozeral aj na Vládny program revitalizácie krajiny a integrovaného manažmentu povodí. Myslím si, že zapadá do nového trendu, ktorý sa bude šíriť z Európy-Marseille do celého sveta. Treba povedať, že integrovanie rôznych prístupov a aktérov sa nedá dosiahnuť za 10 mesiacov, ale bude to proces trvajúci roky. No niekde bolo treba začať a som rád že sa začalo. Veď topánka sa rozchodí ,aj keď najskôr päta tlačí.

Preto si myslím, že aj novozvolená vláda by mala vyvinúť aktivitu a úsilie, ako sa držať po boku, ak nie v predstihu, s inými aktérmi zo sveta.

Na celonárodej vodnej konferencii v BA to trefne vystihol pán V. Nagy so SAV, že by bol strašne nerád aby sme TU skončili  a aby nám o pár rokov niekto priniesol takúto myšlienku a my ju len prebrali.

Samotný fakt, že celý program sa začal viac ako rok v predstihu pres Svetovým vodným fórom, mi akosi pomáha veriť, že to bol a je krok správnym smerom.

 Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Rezník z TASR by bol v RTVS pre poslancov schodnejší než Mika

Bývalá šéfka Markízy Zuzana Ťapáková sa po kauze Evka ako kandidátka na riaditeľku RTVS už nespomína.

KULTÚRA

Tajná služba si objednala vraždu. Na film Únos bolo treba odvahu

Politické trilery u nás nevznikajú.

ŠPORT

Spieva si Marleyho, dá si pivo. Ako Sagan trénoval v horách

Sagan sa pripravoval inak ako súperi.


Už ste čítali?