Permakultúra Seppa Holzera u našich susedov

Autor: Michal Gažovič | 29.3.2012 o 15:00 | (upravené 29.3.2012 o 16:50) Karma článku: 9,40 | Prečítané:  1997x

Neďaľeko Salzburgu žije na horskej farme Sepp Holzer, známy po celom svete propagovaním a hlavne praktickým uplatňovaním permakultúry. Podieľal sa na projektoch v Turecku, Portugalsku, Južnej Amerike, Rusku a Kazachstane, ale aj v Česku, Nemecku, Poľsku a v ďaľších krajinách. Sepp Holzer je výrazným kritikom súčasného hospodárenia s vodou a pôdou a pripisuje väčšinu problémov- aj ekonomických- tomuto fenoménu. V jednom dokumente sa vyjadril, že vyriešenie problémov a správne hospodárenie s vodou rieši až 70 % problémov lokálnej ekonomiky. Jeho farma Krameterhof pri Salzburgu je praktickým príkladom toho, že vie o čom rozpráva.

Sepp Holzer začal s praktizovaním permakultúry už v roku 1962, kedy prevzal od svojich rodičov horskú farmu na kopcoch v nadmorských výškach od 1100-1500 m.n.m. Po neúspechu s tradičným spôsobom farmárčenia nastala zmena v ktorej pokračoval, aj napriek pokutám a hrozbe väzenia za neuplatňovanie tradičných spôsobov. Za to si vyslúžil prezývku farmár Rebel.

Jeho úsilie sa vydarilo a dnes sa jeho farma rozrástla a zaberá 45 ha lesných záhrad, vrátane 70 jazierok a rybníkov s rozlohou viac ako 3 ha. Keď som si pozrel krátky film, pomyslel som si: "Bolo by fajn, ak by podobné farmy vznikali aj na Slovensku".

Sep11.png

Farma je zmesou stromov, jazierok a políčok

Sep22.png

Jazierka ako integrovaná súčasť permakultúry...

Sep33.png

...a zároveň estetickej hodnoty

Terasovanie farmy a zadržiavanie vody nie je len estetické. Sepp Holzer odpozoroval, že odraz slnečných lúčov z vodnej hladiny späť na kopce spolu s dostatkom vlahy, vytvára priaznivejšiu mikroklímu, ktorá mu umožňuje pestovanie ovocných stromov a rôznych druhov zeleniny aj v nadmorských výškach, aké som spomínal. Na farme samozrejme nechýbajú zvieratá, a miesto na ktorom chce sadiť neorie sám, ale pustí tam na pár dni prasce, ktoré mu políčko pekne pripravia. Samozrejmosťou v jeho farmárčení je kombinácia plytko, stredne a hlboko koreniacich rastlín v zmesi, aby sa využili živiny a voda v pôde na maximum. Stromy hrajú na jeho farme nemalú úlohu tým, že brzdia vietor a zabraňujú odvievaniu teplého a vlhkého vzduchu z kopcov.

sep5.png

V roku 2010 rozprával o svojich projektoch v Rusku aj v ruskej televízii. Filmík sa volá "Ako nakŕmiť Rusko". http://russia.ru/video/zepp_holzer_manifest/

Porovnával, koľko veľa sa dá dopestovať v Rakúsku v horách a ako málo sa v súčasnosti dopestuje v Rusku. Nezabudol prízvukovať, že najhlavnejší kapitál Ruska je pôda!

Sepp Holzer je farmár, ktorý všetky svoje poznatky nadbudol pozorovaním a experimentovaním s prírodou. Je odporcom monokultúr a pri pestovaní nepoužíva chemikálie.

Aj v Austrálii u protinožcov je človek podobného zmýšlania. Volá sa Peter Andrews, ktorý už vyše 20 rokov sleduje a rozvíja permakultúru pod názvom Natural Sequence Farming a došiel ku podobným záverom ako Sepp Holzer. Bez dlhých štúdií, len pozorným sledovaním a načúvaním prírode.

Zmeníme aj u nás prístup k vode, pôde a začneme spokojnejšie nažívať vlastnou produkciou ?

Veď ako Puškin o Eugenovi Oneginovi píše:

I byl glubokoj ekonom,

to esť umjel sudiť o tom,

kak gosudarstvo bogatejet,

i čem živjot, i počemu

ne nužno zolota jemu,

kogda prostoj produkt imiejet.

Otec ponjať jevo ne mog

i zemli otdaval v zalog.

И был глубокой эконом,
То есть умел судить о том,
Как государство богатеет,
И чем живет, и почему
Не нужно золота ему,
Когда простой продукт имеет.
Отец понять его не мог
И земли отдавал в залог.

V preklade Janka Jesenského:

a hlboký bol ekonóm,

to jest, že vyznal sa aj v tom,

jak bohatne štát každoročne,

čím žije, prečo nenačim

mu zlata, keďže postačí,

ak produktov má dostatočne.

Otec ho nijak nechápal

a zeme do zálohu dal.

Možno sa nám podarí obnoviť vzťah k pôde a vode v duchu Puškinovskej tradície. Tak ako to ide u našich susedov, u protinožcov, v domovine Puškina a na veľa iných miestach na svete....

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Rezník z TASR by bol v RTVS pre poslancov schodnejší než Mika

Bývalá šéfka Markízy Zuzana Ťapáková sa po kauze Evka ako kandidátka na riaditeľku RTVS už nespomína.

KULTÚRA

Tajná služba si objednala vraždu. Na film Únos bolo treba odvahu

Politické trilery u nás nevznikajú.

ŠPORT

Spieva si Marleyho, dá si pivo. Ako Sagan trénoval v horách

Sagan sa pripravoval inak ako súperi.


Už ste čítali?