Permakultúra Seppa Holzera u našich susedov

Autor: Michal Gažovič | 29.3.2012 o 15:00 | (upravené 29.3.2012 o 16:50) Karma článku: 9,40 | Prečítané:  2100x

Neďaľeko Salzburgu žije na horskej farme Sepp Holzer, známy po celom svete propagovaním a hlavne praktickým uplatňovaním permakultúry. Podieľal sa na projektoch v Turecku, Portugalsku, Južnej Amerike, Rusku a Kazachstane, ale aj v Česku, Nemecku, Poľsku a v ďaľších krajinách. Sepp Holzer je výrazným kritikom súčasného hospodárenia s vodou a pôdou a pripisuje väčšinu problémov- aj ekonomických- tomuto fenoménu. V jednom dokumente sa vyjadril, že vyriešenie problémov a správne hospodárenie s vodou rieši až 70 % problémov lokálnej ekonomiky. Jeho farma Krameterhof pri Salzburgu je praktickým príkladom toho, že vie o čom rozpráva.

Sepp Holzer začal s praktizovaním permakultúry už v roku 1962, kedy prevzal od svojich rodičov horskú farmu na kopcoch v nadmorských výškach od 1100-1500 m.n.m. Po neúspechu s tradičným spôsobom farmárčenia nastala zmena v ktorej pokračoval, aj napriek pokutám a hrozbe väzenia za neuplatňovanie tradičných spôsobov. Za to si vyslúžil prezývku farmár Rebel.

Jeho úsilie sa vydarilo a dnes sa jeho farma rozrástla a zaberá 45 ha lesných záhrad, vrátane 70 jazierok a rybníkov s rozlohou viac ako 3 ha. Keď som si pozrel krátky film, pomyslel som si: "Bolo by fajn, ak by podobné farmy vznikali aj na Slovensku".

Sep11.png

Farma je zmesou stromov, jazierok a políčok

Sep22.png

Jazierka ako integrovaná súčasť permakultúry...

Sep33.png

...a zároveň estetickej hodnoty

Terasovanie farmy a zadržiavanie vody nie je len estetické. Sepp Holzer odpozoroval, že odraz slnečných lúčov z vodnej hladiny späť na kopce spolu s dostatkom vlahy, vytvára priaznivejšiu mikroklímu, ktorá mu umožňuje pestovanie ovocných stromov a rôznych druhov zeleniny aj v nadmorských výškach, aké som spomínal. Na farme samozrejme nechýbajú zvieratá, a miesto na ktorom chce sadiť neorie sám, ale pustí tam na pár dni prasce, ktoré mu políčko pekne pripravia. Samozrejmosťou v jeho farmárčení je kombinácia plytko, stredne a hlboko koreniacich rastlín v zmesi, aby sa využili živiny a voda v pôde na maximum. Stromy hrajú na jeho farme nemalú úlohu tým, že brzdia vietor a zabraňujú odvievaniu teplého a vlhkého vzduchu z kopcov.

sep5.png

V roku 2010 rozprával o svojich projektoch v Rusku aj v ruskej televízii. Filmík sa volá "Ako nakŕmiť Rusko". http://russia.ru/video/zepp_holzer_manifest/

Porovnával, koľko veľa sa dá dopestovať v Rakúsku v horách a ako málo sa v súčasnosti dopestuje v Rusku. Nezabudol prízvukovať, že najhlavnejší kapitál Ruska je pôda!

Sepp Holzer je farmár, ktorý všetky svoje poznatky nadbudol pozorovaním a experimentovaním s prírodou. Je odporcom monokultúr a pri pestovaní nepoužíva chemikálie.

Aj v Austrálii u protinožcov je človek podobného zmýšlania. Volá sa Peter Andrews, ktorý už vyše 20 rokov sleduje a rozvíja permakultúru pod názvom Natural Sequence Farming a došiel ku podobným záverom ako Sepp Holzer. Bez dlhých štúdií, len pozorným sledovaním a načúvaním prírode.

Zmeníme aj u nás prístup k vode, pôde a začneme spokojnejšie nažívať vlastnou produkciou ?

Veď ako Puškin o Eugenovi Oneginovi píše:

I byl glubokoj ekonom,

to esť umjel sudiť o tom,

kak gosudarstvo bogatejet,

i čem živjot, i počemu

ne nužno zolota jemu,

kogda prostoj produkt imiejet.

Otec ponjať jevo ne mog

i zemli otdaval v zalog.

И был глубокой эконом,
То есть умел судить о том,
Как государство богатеет,
И чем живет, и почему
Не нужно золота ему,
Когда простой продукт имеет.
Отец понять его не мог
И земли отдавал в залог.

V preklade Janka Jesenského:

a hlboký bol ekonóm,

to jest, že vyznal sa aj v tom,

jak bohatne štát každoročne,

čím žije, prečo nenačim

mu zlata, keďže postačí,

ak produktov má dostatočne.

Otec ho nijak nechápal

a zeme do zálohu dal.

Možno sa nám podarí obnoviť vzťah k pôde a vode v duchu Puškinovskej tradície. Tak ako to ide u našich susedov, u protinožcov, v domovine Puškina a na veľa iných miestach na svete....

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Návrat Ščurka z basy k hokeju: vražda, klamstvá aj podozrenie z korupcie

Pôvodne mu hrozilo až 20 rokov. Prečo dostal hokejista Ščurko za brutálnu vraždu rozhodcu Mareka Liptaja len mierny trest.

ŠPORT

Saganov debut na MS: žalúdočné problémy a hnev

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria 20 rokov.


Už ste čítali?