Na prechádzke v lese...

Autor: Michal Gažovič | 7.4.2012 o 18:44 | (upravené 9.4.2012 o 22:24) Karma článku: 13,54 | Prečítané:  1179x

Rád a často chodím do lesa. Prechádzam sa, sledujem okolie, rozmýšľam. Niekedy ani neviem presne nad čím, ale rozmýšľam. Občas sa pri tom pristihnem. V lese som bol aj dnes doobeda. Keď som sa zobudil pršalo, ale moje predsavzatie zo včera som chcel splniť. Nakoniec túto jar ešte dážď poriadne nepadal a dážď je fest fajný. Vypil som čaj, obliekol sa, vzal fotoaparát a poďho. Do lesa to nemám ďaľeko, z jednej strany hneď pri dome, z druhej cez cestu, preleziem cez potok a som stratený. Takmer doslova. V lese.

Prechádzky v lese majú svoje čaro v každom ročnom období. Ja mám najradšej jar a jeseň, keď sa les prebúdza, alebo naopak ukladá spať. Dnešné ráno v lese bolo krásne. Po nočnom a rannom daždi som sa stretol najprv s hmlou. Obtierala sa okolo mňa, chodila sem a tam, chvíľu so mnou pobudla. Prišiel pozrieť vánok. S hmlou sme sa rozlúčili.

0011les_zmena.jpg

O chvíľku sa cez mraky prišlo pozrieť slnko, a teplo jeho lúčov mi k nosu pozdvihlo krásne vône zeme, hliny, listov, rozpustené v kvapkách vodnej pary. Zhlboka som sa nadýchol. Voda, slnko a les dokážu čarovať. Po dlhej zime sú tieto vône ako kľúče k niečomu, čo v sebe nosíme. Otvrajú rôzne dvierka a okienka. Minulosti a budúcnosti. Chvíľku som pobudol v myšlinekách. Myšlienky boli z minulosti, ale predstavoval som si budúcnosť, ako sa o chvíľku v lese všetko zmení. Buky začnú pučať, v lese ostane chladnejšie a tmavšie, možno suchšie. Jarná bučina je nádherná, veľké buky, niektoré ležiace na zemi, niektoré statočne stojace, a mladé pokolenie pomedzi. Občas jedľa, smrek, javor. V lese kde som bol dnes, žije les s človekom. Jazvy z jesenných prebierok sa po zime takmer zahojili. Vznikol iný pocit, iný priestor. Pohľad do bučiny je iný. Ale príjemný.

0031les_zmena.jpg

0041les_zmena.jpg

Aj dnes som mal taký istý pocit ako inokedy v lese. Keď som sám, medzi stromami, mám pocit že som strašne malý. Nevnímam správne svoju výšku a všetko sa zdá iné. Pripadám si ako škriatok (trochu prerastený), ale v lese aj tak škriatok, malý, stratený, nevýznamný. Len malá častica, veľkého celku. Podobné pocity mávam, keď lietam lietadlom. Pri pristávaní, sledujem polia, rieky, kontúry lesa. Zrazu domy, mestá. Ľudí nevidím, no aj tak viem, že tam niekde dole sa odohrávajú rôzne osudy, šťastné aj nešťastné. Že práve v tejto chvíľke robí niekto niečo dôležité, čo nepočká. Tí dole sú v inom svete. Dôležitosť je relatívna. V inom svete sú aj ľudia čo sú v lese. Zrazu nie je nič dôležité, človek oddychuje, prestupuje z nohy na nohu, nezachraňuje svet, nerieši len kráča a kráča, čím ďaľej tým menší a menší škriatok. Opak pristávania. Vzlietnutie.

0051les_zmena.jpg

Keď má človek viac šťastia, vidí v lese zvieratá, občas nájde paroh, alebo lebku. Často nevidím nič, teda myslím veľké zvieratá, ale pri spomalení, a ponorení sa do väčších mierok, si všímam dážďovku lezúcu po kôre starého buku, ktorý čoskoro dožije. Vidieť na ňom huby.

0071les_zmena.jpg

 

0081les_zmena.jpg

Po nočnom daždi lezie po kmeni malý slimák. Svojím spôsobom tiež škriatkovia. Robia čosi dôlžité. Dážďovky sa zdržiavajü v práchnivých pňoch a pôde okolo nich, chrobáky tiež, prídu vtáky, diviaky. Diviaky si pochutnávajú na obyvateľoch spráchnivených pňov. Larvách, červíkoch, chrobákoch. Drevo pomaly pripomína zem z ktorej vyrástlo. V malých kúsočkoch padá späť a kolobeh pokračuje. Prach si a na prach sa obrátiš.

Nevadí mi, keď nevidím zvieratá. Mám rád stromy, malé, veľké, živé, mŕtve. Trávy a byliny, vôňu zeme a rozkladajúceho sa lístia a dreva. Celý les. Spev vtákov, praskanie konárov, šum vetra. Ticho.

Často si pre seba, alebo nahlas poviem Pozdrav z Hájnikovej Ženy: Pozdravujem Vás lesy, hory, z tej duše pozdravujem Vás, čo mrcha svet v nás skvárí, zmorí.... Vy k žitiu privediete zas...

Pozdravujem Vás lesy, hory... z tej duše pozdravujem Vás.

 

preK.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Návrat Ščurka z basy k hokeju: vražda, klamstvá aj podozrenie z korupcie

Pôvodne mu hrozilo až 20 rokov. Prečo dostal hokejista Ščurko za brutálnu vraždu rozhodcu Mareka Liptaja len mierny trest.

ŠPORT

Saganov debut na MS: žalúdočné problémy a hnev

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria 20 rokov.


Už ste čítali?