Alaska 2009 II. Road trip

Autor: Michal Gažovič | 10.4.2012 o 15:45 | Karma článku: 8,54 | Prečítané:  2384x

Po splave Noataku o ktorom som písal minule (http://gazovic.blog.sme.sk/c/294318/Alaska-2009-I-Splav-rieky-Noatak.html), sme si dali krátky oddych vo Fairbanks. Bývali sme v chate blízko Fairbanks a čakali na dvoch kamarátov prichádzajúcich zo Slovenska. Spolu sme sa rozhodli pozrieť sa trochu na juh, do NP Denali, k moru a kde sa bude dať. Požičali sme si auto, takže sme mohli ísť len po spevnených cestách, čo sa nám dva-krát nepodarilo dodržať, ale všetko dobre dopadlo. Pár postrehov a dosť veľa fotiek z nášho cestovania.

Z Fairbanks sme sa po naložení vybrali do NP Denali, je to asi 2.5 hod. autom.

most_tenana.jpg

Most nad riekou Tenana

Malo byť dobre počasie, tak sme sa celkom tešili. Prvý večer sme len zakempovali, spravili pár km po park road a najedli sa. Ďaľší deň sme si na rangerskej stanici vybrali zóny, v ktorých ešte bolo miesto na spanie pre 4 osoby, absolvovali prednášku o správani sa v prírode a predchádzaní konfliktom so zvieratami. V Denali je to asi takto: v celom parku sa snažia návštevníkom ponúknuť pocit divočiny, to znamená: miesta v kempoch sú limitované, a park je rozdelený na zóny, pričom v každej môže spať len určitý počet ľudí, aby si večer nepozerali do stanov. Nesmie sa stanovať tak, aby vás bolo vidieť z cesty. Pohyb po parku pešo a na autobusoch, nejaké povolenky pre autá, ktoré sa riešia formou zlosovania prihlášok, plus nejaké filmárske povolenia. Takže po zahriatí sme si kúpili lístok na bus, a vyrazili. Čakala nás cesta na konečnú. Kantishna.

denali_udolie_vecer.jpg

Vecer v NP Denali

denali_vecer_mesiac.jpg

Mesiac na Park road, Denali

Z autobusu sa naskytli pekné výhľady na krajinu, ak niekto zbadal zvieratá, zakričal STOP a na najbližšom bezpečnom mieste šofér zastavil. Ak už je človek raz v parku, môže z autobusu kedykoľvek vystúpiť, alebo si ho po túre zastaviť na ceste a odvezie sa buď von alebo do kempu.

MtDenali_prvy.jpg

Mt. Denali (Mt. McKineley)- hora sa volá Denali v pôvodnom jazyku, čo znamená vysoký

Denali_kopec_zcesty.jpg

hory.jpg

hory_polar.jpg

hory2.jpg

Z autobusu sme videli, pre nás jediné medveďe, ale o medveďoch som písal už tu: http://gazovic.blog.sme.sk/c/276548/A-take-to-bolo-s-medvedmi-na-Aliaske.html

Pekný slnečný deň, pohľady na hory, zvieratá.

liska.jpg

Líškam a iným zvieratám autobusy nevadia, kŕmiť ich nikto nekŕmi

los_z_cesty.jpg

parkroad.jpg

Cesta cez NP Denali

paroh_lavicka.jpg

bus_most.jpg

soby_zBusu.jpg

parohy_lavicka.jpg

ranger_car.jpg

Cesta bola fajn, nakoniec sme ostali v kempe pri Wonder Lake, keďže jedna holka z busu mala voľné miesta na stany. Krásne výhľady na Mt Denali (Mt. McKinley), jeho ranný odraz v jazere. Celkom fasa.

mckinley.jpg

Mt Denali v zapadajúcom slnku

campersbus.jpg

Autobusy pre turistov na konečnej

wonderlake.jpg

Ráno pri Wonder lake- Čarovnom jazere

Ráno sme sa pobrali už po vlastných, a putovali tundrou. Vždy ráno sme vyliezli zo stanu, popozerali čo sa dá fotiť. Mt Denali sme mali stale na dohľad, a zo 6 dní sme ho videli každý deň, čo podľa letákov nie je vôbec bežné, lebo šanca ho vidieť je len 25%.

reflexia.jpg

bobor.jpg

Typický ranný pohľad pre jediného člena našej výpravy zastupujúceho nežnejšie pohlavie boli chlapi v boxerkách s foťákmi.  Počasie nám prialo, a v Denali sme si urobili pekný výlet.

mtdenali.jpg

kinley_sneh_rano.jpg

los.jpg

losica.jpg

panorama.jpg

zakruty_cesty.jpg

zhod.jpg

sob_denali.jpg

soby.jpg

soby_hreben.jpg

veverica.jpg

willow_grouse.jpg

udolie_z_cesty.jpg

vecera_stony_hill.jpg

Večera na Stony Hill

Po NP Denali sme sa pobrali na polostrov Seward. Našim cielom bolo Hardingovo ladovcové pole a Resurrection Bay. Počasie sa trochu zhoršilo, a začalo byť sivo s občasným dažďom. Po ceste sme sa zastavili v starej bani na zlato a na pár iných miestach.

mt_Denali_zjuhu.jpg

zlatabana.jpg

Stará baňa

brano_russian.jpg

Ráno pri Ruskom jazere- Russian lake. Medveďe nechodia a nechodia.

russian_river.jpg

Ruská rieka

orly_Strom.jpg

lososy.jpg

Lososy na ťahu- Seward peninsula

Russian_lake_drevo.jpg

labute.jpg

nancylake.jpg

Ráno pri Nancy lake

oldtimer.jpg

U zberateľa

dikobraz.jpg

Dikobraz, vie loziť aj na strom ak je v úzkých

Zašli sme aj do dediny Nikolajevsk, kde žije ruská komunita starovierov. Hneď prvá babuška na nás spustila po rusky: A vy odkuda rebjata? Dali sme si boršč a pirožky v miestnej putike Samovar, pozreli cerkev a pobrali sa ďaľej.

nikolaevsk.jpg

Ruský jazyk, ikony, cerkev, šicko jak ma buc

Po ceste z Nikolajevsku naspäť na highway, sme zbadali pri ceste starý buick. Také autá doma nemáme tak sme si ho odfotili. V tom príde na cestu týpek, s otázkou že čo robíme?. Po vysvetlení, že len fotíme, sa nás spýtal, či nie sme teroristi, lebo že ak sme, že nás môže zastreliť a pomôcť nám z našej mizérie. Necítili sme sa mizerne, teroristi sme neboli, tak ho asi len zmiatli naše brady a moje púštne maskáče. Chlapík bol klasik: trochu dosť konšpirátor, trochu blázon ale ináč fajn. Fajčil Camel bez filtra, aby mu išlo do pľúc viac dechtu, ktorý mal zakryť azbest, čo sa mu tam dostal. Najsrandovnejšie bolo jeho druhé auto. Hybrid Mazdy a Forda, ktorý vznikol tak, že ho zastavila polícia, že vidia že má auto Ford, ale na zadných dverách je napísané Mazda. Tak on sa s tým nebavil, a jednoducho pomedzi dostriekal aj Ford.

buick.jpg

mazdaford.jpg

Rozlúčili sme sa a namierili si to do Anchor Pointu. Pekný večer pri mori. Najprv sme nechápali prečo pri odlive jazdia pickupy k moru a naberajú čosi čierne. Neskôr sa ukázalo, že to čosi čierne je čierne uhlie, ktoré vyplavuje zo sloja v mori a pri odlive sa dá ľahko pozbierať. Príprava na zimu, zadarmo.

anchorpoint.jpg

Západ slnka v Anchorpointe

Anchorage mňa osobne nejak neoslovil. Poprechádzali sme sa, pobrali sme sa a zakempovali za mestom.

anchorage_hilton.jpg

Turistické centrum v kontraste s Hiltonom

drugfree.jpg

Do školy bez drôg prosím

earthquakewarning.jpg

V Sewarde pri mori už bolo počasie horšie, s dažďom, no ráno keď sme sa rozhodli ísť na Hardingovo ľadovcové pole, sa nám pošťastilo a vydržalo. Výlet bol fajn.

seward.jpg

Seward- juh Alasky

exit_detail.jpg

Exit glacier

hardingice.jpg

Harding icefield

svist.jpg

Svište na Marmot meadow

jarabina_harding.jpg

prales_juh.jpg

Dažďové pralesy juhu Alasky

Ďaľší deň sme si dali výlet loďou po Resurrection bay. Nevideli sme žiadne veľryby, ale zato morské vydry, tulene a iné prekvapenia.

sealion.jpg

cajky.jpg

orly_stlp.jpg

fjord_kopce.jpg

vydra.jpg

Vydra morská hoduje na chobotnici

Zo Sewardu sme sa pobrali do Homeru. Na Homer Spit sme si pozreli rybárske domy, skočili do knižnice na net, a pošťastili sa nám aj orly, čo zase na Homer Spite nie je nič zvláštne.

domy_piloty.jpg

Homer Spit

orol.jpg

orol_detail.jpg

Symbol Ameriky

Z Homeru sme nabrali smer Wrangel Mtns. a St. Elias NP. Na hranici NP, sme stretli poľovníkov, poobedovali s nimi a povedali nám, že máme ísť tam a tam, že je tam otvorená chata. Šli sme, chata bola, celkom útulná, otvorená. Dúfam, pevne dúfam, že raz aj na SR takáto kultúra zavládne.

elias.jpg

chata.jpg

Chata patriaca štátnym lesom- otvorená pre všetkých na princípe kto skôr príde ten skôr melie

Čas sa nám krátil, a po Richardson Highway sme cez Delta Junction pokračovali do Fairbanks. V Delte sme ochutnali buffalo burger, ale bizóny sme nevideli. Možno kôli tomu buffalo burgeru.

benzinka.jpg

lordoftherings.jpg

farebny_kopec.jpg

mantuska_glacier.jpg

Matanuska glacier

richardson.jpg

Richardson highway

ropovod.jpg

Trans Alaska Pipeline System- Od Prudhoe Bay do Valdez

kamion.jpg

Zavolali sme do Fairbanks známemu, či by nám neprenajal na posledné tri dni drevenicu. Jedna bola prádzna, tak sme sa tam zložili. Peniaze nechcel a nocľah sme si u neho odrobili. Sauna a dobrá spoločnosť spríjemnila posledné jesenné dni.

sauna.jpg

Sauna s jazierkom

zrub.jpg

Naše útočisko na posledné tri dni vo Fairbanks

Čo dodať? Hádam len že bolo fasa. Páčilo sa. O Aljaške vravia že je to jedna veľká alternatívna komunita a tak nejak to aj bude. Ľudia sú tu naozaj originálni. Takpovediac všehochuť. A príroda? Tá rozpráva sama za seba.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Návrat Ščurka z basy k hokeju: vražda, klamstvá aj podozrenie z korupcie

Pôvodne mu hrozilo až 20 rokov. Prečo dostal hokejista Ščurko za brutálnu vraždu rozhodcu Mareka Liptaja len mierny trest.

ŠPORT

Saganov debut na MS: žalúdočné problémy a hnev

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria 20 rokov.


Už ste čítali?