Ta čo to? Erózia a voda. Kocúrkovo

Autor: Michal Gažovič | 25.4.2012 o 13:50 | (upravené 2.5.2012 o 8:34) Karma článku: 9,05 | Prečítané:  1326x

Stále sa divím nad niektorými vecami a výrokmi v tomto našom kocúrkove. Divím sa tomu ako to vyzerá na mnohých miestach v našej prírode, nad vyjadreniami "kompetentných" a nad veľa inými vecami. Vzhľadom na nastúpené trendy sa asi diviť ani neprestanem. Niečo o tom čo ma udivuje dosť silno už dosť dlho.

Často sa prechádzam po prírode a divím sa. Môj údiv prerastá do analýzy a následne opäť do údivu, že prečo jednoduchým veciam ľudia nerozumejú, alebo skôr nechcú rozumieť.

Minule pri prechádzke som zbadal pred jedným priepustom kopu štrku, kameňov, piesku a sedimentov. Vravel som si, ako je možné, že taký maličký čurkáčik narobí takúto spúšť.

P4251884.JPG

Nános štrku, piesku a kameňa pri malom potôčiku.

P4251899.JPG

P4251897.JPG

Nedalo mi a pobral som sa vyššie proti prúdu. Po krátkej obhliadke a analýze som pochopil. Nafotil som a hádam pochopenie bude rásť. Pár metrov vyššie som narazil  na miesto odkiaľ pochádza všetok splavený materiál. Nie je z potôčika, ale zo starej cesty, ktorá sa zmenila na eróznu ryhu. Vyzerá nejak takto.

P4251889.JPG

Erózna rýha, v nej voda ktorá mala ostať v pôde a byť spotrebovaná rastlinami na primárnu produkciu.

P4251891.JPG

P4251895.JPG

 

Prečo je takáto erózna ryha problémom? Dôvodov je hneď niekoľko.

Pri prudkých dažďoch dochádza k odplavovaniu pôdy. Táto následne nie je schopná udržiavať vodu a vegetáciu v krajine. S prehlbovaním eróznej ryhy je však ovplyvnené aj okolité územie. Čím hlbšia je erózna rýha, tým vyšší je gravitačný odtok vody z okolitej pôdy, keďže kapilárna vzlínavosť v pôde je porušená. Na mnohých miestach vidieť, ako v ryhe tečie voda, kdežto na tráve okolo nikde. Takto sa postupne drenuje okolité prostredie, z ktorého sa stráca viac a viac vody, pôdy, živín.

Kto by mal záujem na malú vychádzku k eróznej ryhe nech klikne tu http://www.youtube.com/watch?v=GjXHAk25wU8

Podobne drenuje voda aj po poľnohospodárských cestách ako v tomto prípade: http://www.youtube.com/watch?v=v85Og34fH78&feature=relmfu

Smozrejme, voda, ktorá má ostať v pôde na lúkach.

Ak by si to niekto nevedel predsatviť na eróznej ryhe, ktorá je po počiatočnom zásahu človeka, vytvorená silou vody, spravil som pár fotiek aj na inom mieste.

Tu sa niekto rozhodol osadiť priepust popod lesnú cestu, v dosť veľkej hĺbke a vybágrovať k nemu patričný kanál.

P4251904.JPG

Osadenie priepustu pod cestou a vybágrovanie celého pôdneho profilu

P4251907.JPG

Vlhká časť pôdneho profilu vo vrchnej časti, oddelená suchou časťou od spodnej vlhkej časti. V dolnej časti obrázku vidieť gravitačne presakujúcu vodu.

P4251908.JPG

Detail presakujúcej vody v spodnej časti výkopu.

P4251909.JPG

Problémom je, že aj napriek tomu, že celý pôdny profil nie je nasýtený vodou, voda odteká, následkom sily gravitácie. Opäť vidieť suchú časť pôdneho profilu. V danom  momente keď som fotil, netiekla priepustom žiadna voda, no voda pod priepustom odtekala. Ide teda o drenáž lesnej pôdy, stratu vody, stratu produktívnosti a celkové oslabovanie stability porastu.

P4251910.JPG

Kanál nad priepustom. Vodu je vidieť len v hornej časti kanála, v dolnej nie.

Teda, v čom je problém môjho vstupu o zerodovanej ryhe?

Prvý a hlavný ten že je stále tam. Hneď na hranici prírodnej rezervácie a v národnom parku. Kde  ste teraz ochranári, vyrábate pľuzgieriky na zadkoch v kanceláriách. Netreba niečo robiť? Aháá, na takúto činnosť treba si najskôr posúdenie vplyvu na ŽP. Erózna rýha vplýva dobre, preto ju nechajme, jej asanácia zle. Uff... Trápne

Splavený materiál končí v potôčiku, ten sa vlieva do ďaľšieho a ten nakoniec do Hornádu, ktorý podľa naších vodo-hospodárov je hospodársky významným vodným tokom, podobne ako ďaľších cca 9400 km vodných tokov na SR.

Na tomto ma udivuje jedno. A to sektorový prístup. Ak sa dokáže horská (a nie len horská) pôda nasýtiť vodou, túto pomaličky uvoľňovať buď gravitačne cez pôdny profil, alebo v procese fotosyntézy a výparu, nemalo by logicky celé územie byť klasifikované ako vodohospodársky významné? Ak splaveniny z malého narušenia krajiny môžu skončiť v tomto prípade vo vodnej nádrži Ružín a tu treba následne čistiť, deponovať kaly a odpady, nemalo by byť celé územie a jeho stav vodo-hospodársky významným?

Podľa mňa áno, a to by bol jediný správny prístup.

Keď som písal o tom že ma udivujú vyjadrenia, tak túto jar som sa nemohol nesmiať, keď som pri večeri počul hlas z večerných správ. Hovorilo sa práve o vodnej nádrži Ružín. Tá zaznamenala drastický pokles hladiny vody. V správach sa vravelo, že "voda zo snehu zmizla bez stopy" a že "samotní vodo-hospodári ostali prekvapení". Nechcelo sa mi veriť vlastným ušiam.

Podľa mňa voda vôbec nemizne bez stopy. Po suchej jeseni, skončila buď v pôde, no jej množstvo nebolo dostatočné na to, aby nasýtila aj pôdu aj vodné toky aj priehrady. Časť vody sa v teplom jarnom počasí- patrične veternom- vyparila do ovzdušia, ale aj tak nezmizla. Mňa takéto výroky len utvrdili v tom, že sme v nejakom pseudokomunistickom pozostatku, kedy za objektívnu realitu považujeme len to čo vidíme. Preto máme vodo-hospodárov, pôdo-hospodárov a iných gospodárov, ktorí nad nami gospodujú ako hospodin. Hádam len nesedia v hospodách. Ale kto obhospodaruje vodu v pôde? vodu v rastlinách? vo vzduchu? Hmm tú asi nikto lebo tá neexistuje, tá mizne bez stopy.

Takže vodo-hospodári ostali pekvapení, alebo zaskočení... Hmmhmmhmm, mrkva v zime, ja som si myslel že ich výpočty a modely sú natoľko presné, ich porozumenie problematike natoľko nedostihnuteľné, že nemôžu ostať zaskočení vo svete, ktorý sa stále mení. Možno len treba nastaviť parametre, nejake vyhodiť, nejaké pridať a poďho ďaľej po desaťročiami vyšľapanej ceste. Nový miniser ŽP, pravdepodobne odborník na slovo vzatý (konieckoncov ako všetci) pomôže. Budú prehodnocovať projekt protipovodňových hrádzok, ktorý vôbec nebol projektom protipovodňových hrádzok a pravdepodobne naleje viac peňazí do vodohospodárskeho podniku, ktorý skôr buduje betónové stavby (http://poprad.korzar.sme.sk/c/6344749/ziga-nech-sa-na-zonacii-tatier-dohodnu-tatranci.html).

Super, minulý rok prázdna Domaša, tento rok prázdny Ružín a odborníci na slovo-vzatí stále nič. Len betón a betón. A na čo, za koho peniaze? A hlavne pre koho? Prečo pôjdu peniaze daňovníkov do štátneho podniku, ten vybuduje povedzme novú priehradu pod rúškom zvyšovania zásob pitnej vody a túto vodu nám následne predajú firmy a firmičky??? Možno to dopadne ako v prípade vodnej nádrže Starina, ktorá je dimenzovaná na 2x1000 l/s, ale odber z nej v súčasnosti je len prvých 1000 litrov sekundových. Voľakedy, keď ešte p. Schuster, na MNV v Košiciach sedeli, a Košice vodu nemali, rýchlo rýchlo aspoň prvú tisíckovú rúru spravte, aby som si polepšil u ľudí (alebo nepohoršil), druhá sa dorobí potom. K tomu samozrejme nikdy nedošlo a Starina nie je využívana na svoj navrhovaný odber. Možno firmám a firmičkám ide do peňez prečerpávať vodu cez kopec, a tak si zalobovali o novú priehradku. Možno. Ale to je nepravdepodobné. Veď v našom kocurkove sa lobovať ani nedá. Všetci sú čistí ako ľalie, 20 rokov bojujeme s koprupciou, prepojenie na finačné skupiny je iba klam.

Neviem, možno niekomu stačí prechádzka v lese, pozorovania a malá analýza, aby pochopil základné veci. Niekomu treba modely, ktoré privádzajú k prekvapeniam aj samotných tvorcov, ďaľšie peniaze na výskum a podobne. Niekomu stačia na obrazovke odborníci na slovo-vzatí, aby vznikol pocit, že sa o veci niekto stará, a ten niekto je taký super, že sa do toho miešať nebudeme. Vtedy si spomínam na text pesničky jednej ruskej kapelky: Pokiaľ si spal, pokiaľ si spal, a pokračuješ spať, niekto rozhoduje za teba ako máš žiť a umierať (Poka ty spal, poka ty spal, a ty prodolžaješ spať, kto to riešajet za tebja, kak tebje žiť i umirať).

Modely, analýzy, len riešenia na neskôr prosím. Už ma to nudí v tomto kocúrkove. Nič proti kocúrom. Ten náš má dohryzenú nohu od silnejšieho kocúra.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Návrat Ščurka z basy k hokeju: vražda, klamstvá aj podozrenie z korupcie

Pôvodne mu hrozilo až 20 rokov. Prečo dostal hokejista Ščurko za brutálnu vraždu rozhodcu Mareka Liptaja len mierny trest.

ŠPORT

Saganov debut na MS: žalúdočné problémy a hnev

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria 20 rokov.


Už ste čítali?