Aljaška 2012- Dalton Highway

Autor: Michal Gažovič | 20.9.2012 o 10:50 | Karma článku: 12,83 | Prečítané:  1891x

Rozhodol som sa napísať pár riadkov o drobných cestovateľských zážitkoch z tohto leta na Aljaške vo viacerých článkoch. Ťažko mi bolo rozdeliť zážitky do nejakých kapitol, ale napokon som sa rozhodol, že Dalton Highway alebo Haul Road si zaslúži svoj vlastný príspevok. Možno je to divné písať o nejakej ceste, ale Haul Road nie je nejaká. Je zvláštna. Má okolo 800 km (467 míľ) a vedie z juhu na sever Aljašky. Začínajúc pár desiatok kilometrov za mestom Fairbanks po prejdení Steese Hwy a Eliot Hwy privádza cetovateľa do Prudhoe Bay-Deadhorse na severe, takmer pri Arktickom oceáne. Nasadať, pripútať sa a ideme.

Dalton Highway je zvláštna už tým, že je to do zväčša šotolinová cesta, na ktorej sa jazdí trochu ináč ako na asfaltke. Okrem iného po nej jazdí veľa kamiónov vytrvalo zásobujúcich ropné spoločnosti a ich pracovníkov na severe v Prudhoe Bay a na prečerpávacích staniciach po ceste. Mne sa pošťastilo prejsť si ju celú až na sever a späť. Na ceste sa ponúka mnoho pekných pohľadov na prírodu, prechod rieky Yukon a ak má človek šťastie aj nejaké zvieratá.

atyourownriskroad.jpg

ramacesta.jpg

Cesta sa od svojho začiatku kľukatí lesmi tajgy, ktoré prechádzajú rôznymi zmenami. Človek tu vidí zakrpatené smreky čierne (Picea mariana) rastúce na permafroste, poprípade už len zhorenisko po nich okupované vrbovkou úzkolistou (Epilobium angustifolium), tzv. fire weed. Na niektorých miestach sa sukcesia pohla ďaľej a rastú už aj brezy, vŕby a topole. Vo vyšších polohách a na plochách bez večnej „mrzloty" sa primiešava smrek biely (Picea glauca). V žiadnom prípade nie sú tieto severské lesy monokultúrou, ale sa rozpadajú a obnovujú na plochách rôznej veľkosti.

fireweed.jpg

zhorenisko.jpg

zhorenisko_brezy.jpg

zhorenisko_smrek.jpg

Samozrejme, všetko závisí od počasia a aj to, aké zaujímavé sa človeku zdajú tie ktoré kilometre cesty. Keď sme však prešli okolo tabule ohlasujúcej 31 míľ k rieke Yukon, moja nálada sa zlepšila. Netrvalo dlho a vidíme Yukon a most cez neho. Neviem, jednoducho povedané, je to veľká rieka. Samotné povodie Yukonu zbiera vodu z oblasti veľkej 310 000 štvorcových míľ. Uff.

tabula.jpg

predyukonom.jpg

mostyukon.jpg

Po prejdení Yukonu sme si natankovali a asi po 10 minútách sme odbočili pri značke Hot Spot Cafe. Dávame si fajné burgre a onedlho pozorujeme mladého baribala-medveďa čierneho. Pritiahla ho asi vôňa burgrov na grile. Celkovo pri Hot Spot Cafe majú s medveďmi problémy. Keď som sa rozprával so strážcami v Coldfoot, vraveli, že si za to môžu sami, lebo majú veľký neporiadok a odpadky. Blízke stretnutie s baribalom sa mi však páčilo.

hotspot.jpg

baribalhotspot.jpg

hotspotmodrekvety.jpg

baribalvlese.jpg

Okrem medveďa sme po ceste videli zopár losov.

losica.jpg

losicasmladymi.jpg

Ako sme sa stále viac posúvali na sever, niekedy sa cesta dvihla, les zmizol a nahradila ho tundra takmer bez stromov. Prach z cesty sa niesol stále krajinou.

paperovnik.jpg

kamionprach.jpg

Ideme ďaľej a robíme si zastávku v Coldfoot. Tankujeme, niektorí pijú kávu. Sledujem zaparkované kamióny v pozadí s miestnou scenériou. Zastavujeme sa v centre pre návšetvníkov, dozvedáme sa, že pred pár dňami zastrelili medveďa čo chodil na odpadky a otravoval.

kamionycoldfoot.jpg

Prechádzame množstvo riek - Jim River, Koyukukuk, Nutirvik Creek a čoskoro sa ocitáme pri tabuli oznamujúcej najsevernejší smrek. Od tohto miesta preberajú žezlo hory a tundra. Sever je neúprosný.

 

zhoranaposlednysmrek.jpg

shukakpak.jpg

Shukakpaktabula.jpg

cestaBR.jpg

Prechádzame cez Atigun Pass a kempujeme pri jazere Galbraith s plánom dostať sa ďaľší deň do Deadhorse. Hory v zapadajúcom slnku sú nádherné. Peknú scenériu vytvára aj samotná cesta s ropovodom. Tu v tundre sa začala jeseň a vidieť to aj na jesenných farbách.

nastupAtigun.jpg

AtigunPass.jpg

horenaAtigun.jpg

budovypodatigun.jpg

galbrith_ropovod.jpg

ropovodcestazapad.jpg

hory_ropovod_cesta.jpg

medvedicacervena.jpg

zemnaveverica.jpg

Ráno po palacinkách sadáme do auta. Počas jazdy tundrou stretávame čriedy karibú a jedného pižmoňa tundrového. Pozorujeme hory v diaľke alebo len nekonečnú zvlnenú krajinu tundry.

caribucezcestu.jpg

karibuutekaju.jpg

hory_tundra.jpg

hory_tundra_voda.jpg

muscox.jpg

Nakoniec kotvíme v Deadhorse- Prudhoe Bay, dávame si kávu a zisťujeme naše možnosti. Autobusom k oceánu, ktorý prevádzkujú ropné spoločnosti, sa nedostaneme. Treba sa nahlásiť 24 hodín vopred, a toľko tu neplánujeme ostať. Spravíme si malú prechádzku, pokecáme s ľuďmi, dotankujeme a vyrážame späť. Popri ceste stretávame veľa poľovníkov. Všetko s lukmi. Poľovačka na karibú. Od určitého miesta na ceste sa smie poľovať len s lukmi. Je označené príslúšnou tabuľkou- Bowhunting only. O desiatej večer  dorážame unavení k jazeru Galbraith, kde sme si nechali stany.

autopredprudhoe.jpg

galbrithlake.jpg

galbrithlakezapad.jpg

lucgalbrith.jpg

technikapribani2.jpg

strkovicko.jpg

stroje_hory.jpg

Ráno pokračujeme ďaľej smer Fairbanks, prechádzame Atigun Pass, ktorý je opäť v mrakoch a opäť prší. Po ceste späť nás predbiehajú poľovníci s trofejami na streche auta a s člnom na prívesnom vozíku. Na najbližšej stopke, mieste kde treba zastaviť kôli prácam na ceste, sa s nimi rozprávame. Boli v teréne 7 dní a nesú si štyri parožia a 350 kg mäsa. Celkom fajn zásoba na zimu.

rozdrbanacesta.jpg

horyzapadgalbraith.jpg

tundra_a_hory_vdialke.jpg

kamion_ropovod_prach.jpg

shukakpakstopka.jpg

pilotcar.jpg

parohy.jpg

oko.jpg

parohyram.jpg

Asi 40 míľ za Coldfoot staviame stany, večeriame. V noci začalo pršať a ráno to nie je inakšie. Unavení si dávame burger v Hot Spot Cafe, cesta je rozmočená. Občas sa z mrakov ukáže kus tajgy.

travazapad.jpg

ropovod_hory.jpg

smrekcierny_voda.jpg

smrekcierny_ropovod.jpg

Podvečer dorážame do Fairbanks. Bola to dobrá cesta. Tých takmer 800 km hore a opäť dole v človeku má šancu nechať pár pekných zážitkov. Aj keď je Dalton Highway len cesta, nie je hociaká.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Španielsko si vybralo jadrovú možnosť. Čo znamená spustenie článku 155?

Katalánsko po referende môže prísť aj o tú mieru autonómie, ktorú malo doteraz.

SVET

Trump urazil matku padlého vojaka. Navyše vraj klame

Vedel, do čoho ide, povedal o zabitom vojakovi prezident.

KULTÚRA

Müllerovo turné s Adelou vyvolalo veľký potlesk. Dostal ho saxofón

Koncert naznačoval, že dokument neklamal.


Už ste čítali?