Vysychá Slovensko naše? Vysychá a naďalej aj bude!

Autor: Michal Gažovič | 14.12.2012 o 12:00 | (upravené 15.12.2012 o 13:05) Karma článku: 13,05 | Prečítané:  2161x

Sucho tu, sucho tam. Správy o vysychaní Slovenska sa nám začínajú akosi množiť. Raz vyschne potok, raz studne, pomaličky nám začínajú vysychať priehrady. A možno nakoniec vyschneme aj my. Názory na príčiny sa rôznia. Jední vravia že máme globálne otepľovanie. tí taktnejší hovoria o globálnej zmene klímy (keby sa náhodou začalo ochladzovať, môžu spokojne povedať, že to tvrdili). Čítame správy, uznesenia, ktoré väčšinou len vravia a konštatujú, aká situácia je a vlastne aké je to celé beznádejné. Teda nie je to beznádejné, len by to chcelo peniaze, peníze a peňeži, napríklad na novú priehradu, alebo reguláciu potoka, ktoré "zásadne" prispievajú k dostatku vody v krajine. Hmm hmmm...

Tak teda ako ďaľej priatelia. Neprší, zrážkové obdobie je kratšie. Minulý rok tiež nepršalo, na jeseň takmer 4 mesiace. Potom prišla zima. Studne vyschli. Našťastie sa dalo vyhovoriť na mrazy. Vlastne áno, prišli mrazy. Aj tento rok prišli mrazy. A možno aj ďaľšie prídu. A možno bude a možno nebude sneh. Nedá sa vraj na to spoliehať.

"Vodohospodári sa nádejajú, že vodné nádrže na jar naplní roztápajúci sa sneh.

Poórová však hovorí, že sa na to veľmi spoliehať nedá a je len veľmi ťažké odhadnúť, do akej miery môže sneh situáciu zlepšiť."Vyzerá to tak, že v beznádejnej situácii ostala aj vodohospodárom už len nádej. Pravdepodobne aj meteorológom. Lebo tak sa zdá, že ani tie najpresnejšie modely, simulácie a iné vymoženosti techniky akosi nie sú v priamom vzťahu s privolávaním dažďov a zrážok všeobecne. Možno takí kmeňoví privolávači dažďov by v tomto prípade boli úspešnejší a lacnejší.
V boji s "hlavným" vinníkom globálneho otepľovania (CO2) sa bez prestania preháňajú tie isté dáta na superpočítačoch, ktoré vôbec nie sú stavané na to aby znižovali emisie spomínaného sklenníkového plynu. Napríklad taký superpočítač v Hamburgu, má účet za spotrebu energie ročne okolo 1 milión €. Napríklad prepočty pre správu IPCC trvajú 6 mesiacov a teda stoja len v Hamburgu 500 000 €. Všetko je to krásne, ale... Nezaprší a nezaprší. Keď zaprší, niekedy málo a niekedy tak veľa, že máme povodne. Hej, tie modely to vravia, že bude extremalizácia počasia. Možno by nám o tom povedali aj kmeňoví vyvolávači dažďov a za menej love.

Pozrel som sa na Zelenú správu SR, koľko krát sa v nej nachádza slovo voda. Tak v tej pre poľnohospodárstvo som slovo voda nenašiel ANI RAZ, jeho modifikáciu vodný, vodné akurát tak v slovách pôvodná a pôvodné. Zelená správa za oblasť Lesného hospodárstva je na tom lepšie. Tam sa spomína slovo voda a vodné toky v jednej malej kapitolke. Jasné poľnohospodárstvo a potravinárstvo vodu nepotrebuje, a lesné hospodárstvo len trochu.

Možno preto máme v našej Slovenskej poľnohospodárskej krajine takéto smutné obrazy

1041chorvatsko12.jpg

Fotka z obce Jesenské (RS) na vyschnuté pole. Nad ním (oddelené poľnou cestou) je lúčne spoločenstvo, ktoré v takomto suchu je na nerozoznanie od poľa, aj farbou aj suchom.

Tak také kráse veľké polia a lúky máme v našej krajine, obhospodarujeme ich s pomocou dotácii EU, aj keď správy EC hovoria že "štúdie v prirodzenej krajine ukazujú, že menej mozaikovitá krajina (napr. veľké polia) zredukovali množstvo vody zadržanej a prístupnej pre rastliny o 25% a napríklad niektoré lineárne štruktúry ako rigoly a odvodňovacie kanály zvýšili odtok vody až o 30%"


V našej krásnej krajine je všetko pekne nastavené na to aby poľnohospodárske plochy naďaľej prispievali k rýchlemu odtoku vody a následnému suchu.

0011zdiar.jpg

Všetko je "zorané", skosené pekne po spádnici dolu kopcom až od hrebeňa. Na jednu stranu do jedného povodia, na druhú do druhého. Terasy zmizli vďaka kolektivizácii, ochranné opatrenia netreba, veď načo? a všetky rezorty sa na to prizerajú ako bezprízorní.

0021zdiar.jpg
Všetko je to veľmi náročné a preto nám stopy po mechanizmoch ešte trošku dopomôžu k zrýchlenému odtoku vody.

Keď nám teda z takto obhospodarovaného povodia odtečie voda, nejaká sa vyparí, ostane nám presušená krajina. Ľudia v dedinách vodu nemajú, poprípade tí pod lesom ešte aj hej, ale aj tá pokuľháva. Ale to nie je všetko, tá voda, ktorá do údolia ešte náhodou stečie, je vďaka "investíciám" ešte rýchlejšie odvedená preč. Prečo by aj nie, veď systémom aký u nás panuje, táto voda stratila spojenie so životom.
0031zdiar.jpg
Je prípustné, v jednej civilizovanej krajine, keď meteorológovia a vodohospodári hlásia problémy sucha, aby aj v suchých mesiacoch voda z krajiny odtekala? Nie je to stav verejného ohrozenia?

0041zdiar.jpg

A tak vodička naša milá, keď si sa už do dediny doplazila, zmizni nám prosím rýchlo z očú, nechceme ťa tu.


0051zdiar.jpg

A aby nám v dedinke našej žiadna neostala, odvedieme aj tú zo strechy zastávky po murovanej kinete pekne preč, a rýchlo.... čo ty si ešte tu, pľuha jedna?

0061zdiar.jpg
A tak teda pozbierame vodičku našu aj z cesty a krásneho mosta s kanálikom, ktorý nekončí nikde inde ako v našom krásnom zregulovanom potôčiku- takmer bez vody.

0071zdiar.jpg

Pre kontrast dvoch rôznych architektnicko-technických riešení ponúkam túto fotku potôčika,  ktorému bolo kráľovský umožnené vliať sa do hlavného toku v obci.

0081zdiar.jpg
ŽIVOT

0091zdiar.jpg
SMRŤ

Bez fanfár, bez slov.  Alebo predsa len. Všimnite si koryto potôčika a veľkosť priepustu. Celá kineta je pravdepodobne nadimenzovaná tak, aby prijala aj vodu, ktorá sa bude prelievať vrchom mosta.

Možno by sme mali tieto "investícíe" (hanbím sa, že sa takáto vec v projektoch nazýva investíciou) mali po novom nazvať investície do vysušovania krajiny. Možno, ale len možno, ak by sme ich zrátali, tak by nám nejakým čarovným modelom ukázali, ako veľa sme si už priplatili za luxus vysušujúcej sa krajiny. A teda keď sa vrátim k mojej prvej otázke: Ako ďaľej priatelia?Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Návrat Ščurka z basy k hokeju: vražda, klamstvá aj podozrenie z korupcie

Pôvodne mu hrozilo až 20 rokov. Prečo dostal hokejista Ščurko za brutálnu vraždu rozhodcu Mareka Liptaja len mierny trest.

ŠPORT

Saganov debut na MS: žalúdočné problémy a hnev

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria 20 rokov.


Už ste čítali?