Ako sa hrou jazyka vodiči do zadku dostávajú

Autor: Michal Gažovič | 24.1.2013 o 10:00 | Karma článku: 7,41 | Prečítané:  1104x

Byť vodičom na cestách nie je vôbec jednoduché. Hlavne v dnešnej dobe, keď je vodičov veľmi veľa. Býva ich dokonca tak veľa, že sa na niektorých úsekoch vytvárajú tak zvané kolóny. Krásne slovo kolóna, doplnené krásnými výstražnými značkami, ďaľeko dopredu ohlasujúcimi na krikľavom podklade: pozor kolóny!!! Vodiči ocitnúci sa v kolóne reagujú rôzne podľa temperamentu, skúsenosti, nálady a iných faktorov, ktoré často pôsobia súbežne.

Niekedy zvykneme vravieť, že vodiči sú nahnevaní, alebo použitím najobyčajnejšieho jazyka, ktorý sa cudzím slovom označuje ako vulgárny (obyčajný) povieme že vodiči sú nasratí. O tom, že je takéto vyjadrovanie úplne v poriadku svedčia aj mnohé latinské názvy označujúce úplnu obyčajnosť. Napríklad taká papraď Sladič obyčajný sa v latinčine volá Polypodium vulgare, v angličtine Common polypody a v nemčine Gewöhnlicher Tüpfelfarn. Slová common a gewöhnlich, tak ako aj obyčajný a vulgare vyjadrujú obvyklosť, obyčajnosť. A považovať slová obyčajného jazyka za zlé, alebo nebodaj neslušné je len jedna z mnohých dogiem dnešného sveta, na ktorých sa ľudia nejakým spôsobom dohodli. Ruské slovo materiť sa, ktoré my prekladáme ako nadávať len ukazuje, že používame obyčajný materinský jazyk.

Je vskutku úchvatné, aký jemný cit sa u vodičov po celom svete vyvinul za dlhé roky jazdenia so stále sa zvyšujúcou frekvenciou výskytu kolón. Vodiči sami intuitívne cítia, že niečo smrdí, alebo inak povedané, že sa niečo posralo. Každý by chcel z kolóny čo najrýchlejšie von. Je krásne, ako sa terminológia pohybu po cestách drží za ruku terminológie jednej z ciest v ľudskom tele. Vravíme o cestách dýchacích, o cestách tráviacích. V slovenskom jazyku voláme kolónu ZÁPCHA. Ak niekto trpí zápchou, je zapchatý podobne, ako aj cesty s nasratými vodičmi, a jeho jedinou myšlienkou je, ako by sa zápcha uvoľnila. Keďže zápcha je jav v tráviacich cestách, konkrétne v čreve, treba si všimnúť napríklad anglické slovo pre hrubé črevo- COLON (vyslovuj s k na začiatku). Tak sa stane zrejmé prečo tá intuícia vodičov: črevo-colon-zápcha-kolóna. Cesty sú jednoducho zapchaté. Tlak sa zvyšuje, a naraz prichádza úľava, vetry zadujú, podobne vodiči začnú pridávať plyn, kolóna sa začína pomaličky hýbať, prianie byť čo najrýchlejšie von sa začína plniť, ale len málokto si všimne že to smeruje všetko do riti a kolón na cestách bude stále viac a viac…

znacka.png

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Návrat Ščurka z basy k hokeju: vražda, klamstvá aj podozrenie z korupcie

Pôvodne mu hrozilo až 20 rokov. Prečo dostal hokejista Ščurko za brutálnu vraždu rozhodcu Mareka Liptaja len mierny trest.

ŠPORT

Saganov debut na MS: žalúdočné problémy a hnev

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria 20 rokov.


Už ste čítali?