Vážený premiér, drahý kráľ Svätopluk, milí hostia

Autor: Michal Gažovič | 1.3.2013 o 9:00 | (upravené 1.3.2013 o 20:21) Karma článku: 27,10 | Prečítané:  2793x

Vážený premiér. Nechcem vravieť pán, lebo sa mi to nepáči. Vám možno áno. Už dlhší čas počúvam, alebo čítam o vašej fabrike na národnú hrdosť, o kráľovi Svätoplukovi, o štátotvornom národe. Viem, že si myslíte, že toto sú aktuálne témy. Nechcem naznačovať, že sa mýlite. Chcel som len napísať, že nie sú. Dá sa bez nich celkom dobre existovať. Dovoľte teda pár krátkých viet.

Ráno máme väčšinou na raňajky chlieb, občas ovsené vločky, maslo, šunku. Niečo je zo Slovenska, niečo z Nemecka, niečo z Poľska. Väčšinou to neriešime, bolo by fajn ak by všetko bolo z našej obce, ale nie je. Jazdíme na nemeckom a talianskom aute, bicykel mám z Francúzska, teda vlastne z Taiwanu a topánky z Huncoviec, z Poľska a aj z Číny. Nezaoberáme sa tým každý deň. Vieme sa bez toho obísť. Snažíme sa len žiť spokojne, pokojne a jednoducho. Asi Vás to prekvapí, ale už dlhší čas, takých 30 rokov, sa zobúdzam a ukladám spať bez Svätopluka, bez Dr. Tisa, Masaryka a iných. Pre Vaše potešenie spomeniem, že aj keď celkom dobre žijem svoj každodenný život bez spomienok na dávnu minulosť, niekedy si spomeniem na minulosť súčasnú. Súčasnú preto, lebo sa odohráva v súčasnosti, minulosť preto, lebo nás vtahuje do hlbokej minulosti. Chcel som tým napísať, že často myslím na tú špinu v dnešnej politike. Občas si predstavím Vaších kamarátov, ako sú vyobrazení umelcami na obrazoch a dúfam, že ak ostanem žiť na Slovensku, moje deti sa o nich nebudú musieť učiť.

Chcel som aby ste bližšie označili pojem štáto-tvorný ná-rod. Štát  sa vo väčšine jazykov nazýva podobne state, štát, stát. State však znamená aj stav, a štát je tu sám pre seba (pre Vás a vaších kámošov, aby ste mali kde kradnúť), zachováva status, najlepšie status quo a vystupuje v úlohe štatistu, pri čom mu asistuje napríklad štatistický úrad. Národ je niečo iné. Narodiť sa je prirodzená vec, štát je vec umelá. Myslíte si, že v Saudskej Arábii sú národom len príslušníci rodiny Sauda? Asi nie, že?

Ak sa tak rád venujete histórii tak si spomente na peknú vetu z Hamleta: Je niečo zhnité v štáte Dánskom.

Shakespear, všimnite si dobre, nenapísal, že je niečo zhinté v Dánsku, alebo v Dánskom národe, ale menovite v štáte. Tak ako je niečo zhinté v štáte Slovenskom.

Je pravda, že ak dlho hnije štát, začne hniť aj národ. Aj vďaka Vám, aj iným vládam.

V jednom peknom ruskom filme bolo povedané, že vládnuť znamená byť v ladu, teda byť s niečim zladený. Preto majú Slovania aj pekné mená ako Vladimir- ktorý je v lade so svetom, alebo ten, kto má svet rád. Neviem či zladenosť je pravá charakteristika práve vašej vlády (ja viem, percentá hovoria jasne). No verte tomu, že z rozladenosti môže nastať aj bezvládie.

Preto by som chcel poprosiť, venujte sa tomu, aby ľudia mali, chlieb, ovsené vločky, vodu, maslo, topánky, autá, bicykle. A kráľa Svätopluka, štátotvorný národ, nechajme teraz bokom. Verme obaja, že ľudia ktorých to zaujíma, sa k týmto témam dostanú aj bez Vás. A tí čo nie, si možno prečítajú, čo je zhnité v štáte Slovenskom.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Návrat Ščurka z basy k hokeju: vražda, klamstvá aj podozrenie z korupcie

Pôvodne mu hrozilo až 20 rokov. Prečo dostal hokejista Ščurko za brutálnu vraždu rozhodcu Mareka Liptaja len mierny trest.

ŠPORT

Saganov debut na MS: žalúdočné problémy a hnev

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria 20 rokov.


Už ste čítali?