Bobrie hrádzky áno, ľudské hrádzky nie

Autor: Michal Gažovič | 13.3.2013 o 11:45 | Karma článku: 13,55 | Prečítané:  1387x

V sobotu sme navštívili neďaľekú Niedzicu, len kúsok za hranicami s Poľskom. Prezreli sme si zámok nad vodnou priehradou, v ktorej chýbalo dosť vody. Po ceste domov som z auta spozoroval malé hrádzky na potoku. Z diaľky vyzerali podobne ako niektoré realizované v rámci Programu revitalizácie krajiny na Slovensku. Tieto však nestavali ľudia ale bobry. Poprechádzal som sa po potoku, niečo som si nafotil a pri tom som dumal nad argumentami proti tomu, aby ľudia robili podobné veci. Pritom som si spomenul na knihu Zvieracia farma od Georga Orwella. V tej knihe mali zveratá sedem prikázaní. Z nich prvé dve zneli takto: 1. Čokoľvek chodí na dvoch nohách je nepriateľ. 2. Čokoľvek chodí na štyroch nohách, alebo má krídla, je priateľ. Pomyslel som si ako dobre je bobrovi, že chodí na štyroch a nie na dvoch ako ľudia.

Bobor je veľmi zaujímavé zviera. Je excelentným staviteľom vodných stavieb. Je chránený skoro v celej Európe, keďže jeho stavy boli zdecimované v minulosti kôli cennej kožušine pižmu a úbytkom vhodných biotopov. Bobor však na svoje vodné stavby, na rozdiel od ľudí, nepotrebuje žiadne povolenia. To preto, že podlieha druhému prikázaniu.

priehrada.JPG

Zámok Niedzica nad Czorstynskym jazerom.

Aj u nás sa niektorí chovajú ako zvieratká na Orwellovej farme. Zjavne podľa kréda:
"Nikdy nepočúvajte keď vám vravia, že ľudia a zvieratá majú spoločné záujmy, že prosperita jedného je prosperita druhého. To všetko je lož. Ľudia neslúžia záujmu žiadnej bytosti, okrem samého seba."

A tak, ľudia budovaním hrádzok v prírode, zasakávacích pásov, tvorbou pracovných miest neslúžia nikomu inému. Podľa slovenskej logiky ani sami sebe. Ak aj slúžiť chcú, byrokratický aparát im, na rozdiel od chránených bobrov, pripraví nemalé prekážky.

Poďme sa pozrieť akú nehoráznosť si dovoľujú bobry v prírode, bez povolení, bez technických výpočtov, bez hanby.

0111foto_projekt.jpg

Bobria hrádza na potoku. Jeden by v nej toľkú silu nehľadal, no pravdou je že takáto jednoduchá stavba mení významne výšku hladiny vo vodnom toku. Pozrite sa na objem vody nad a pod hrádzkou.

 

0191foto_projekt.jpg

Pohľad na tú istú hrádzku z inej perspektívy.

0131foto_projekt.jpg

Pohľad na inú, trochu väčšiu hrádzku.

0251foto_projekt.jpg

0311foto_projekt.jpg

Táto už bola celkom veľká, pritom vyzerá len ako kopa raždia.

0331foto_projekt.jpg

0361foto_projekt.jpg

Na tomto potoku bobry pracovali usilovne. Hrádzky boli na každom vhodnom mieste. Tam, kde efekt jednej končil, začínala ďaľšia.

0371foto_projekt.jpg

Keďže potok mal viac ramien, bobry sa postarali o každé.

0391foto_projekt.jpg

Kontrast množstva vody nad a pod jednoduchou hrádzkou.

0401foto_projekt.jpg

0431foto_projekt.jpg

Bobry sa odvážili aj na náročnejšiu konštrukciu tesne pod výtokom z rybníka. Pravdepodobne im vadil silný prúd vody, ktorý mierne presmerovali, keď im ľudia nedovolili krádzu priamo na výpuste.Výškový rozdiel medzi horným a dolným jazierkom je okolo 4 m.

0451foto_projekt.jpg

0511foto_projekt.jpg

0521foto_projekt.jpg

Bobry pravdepodobne upchávali aj výtok z rybníka, ale to im niekto prekazil. Tak sa rozhodli pre hrádzku pod ním.

Bobry si takto upravili kaskádami hrádzok svoje životné prostredie, ktoré, ako sa zdá, pôvodne nesedelo ich potrebám. Podobne ako si nezamestnaní v mnohých obciach na Slovensku upravovali prostredie, ktoré nevyhovovalo ich potrebám, spôsobovalo povodne, prílev bahna a splavenín zo vzorovo obhospodarovaných lesov, lúk a polí. K ich výtvorom patrili aj nasledovné "takmer bobrie" hrádzky.

Fotografia0444.jpg

Bild1.jpg

Bild2.jpg

A tak bobor chodiaci na štyroch nohách sa pre niekoho javí väčší priateľ, ako človek chodiaci na dvoch. Bobor hrádzky stavať môže, človek nie. No tí, čo poznajú príbeh zvieracej farmy vedia, že keď svine zistili o výhodach "ľudského života" aj jedno z hesiel sa zmenilo na "Štyri nohy dobré, dve nohy lepšie. Veď v podstate všetky zvieratá si boli rovné, len niektoré rovnejšie ako ostatné. Možno jedného dňa bude človek aspoň bobrom rovný.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Návrat Ščurka z basy k hokeju: vražda, klamstvá aj podozrenie z korupcie

Pôvodne mu hrozilo až 20 rokov. Prečo dostal hokejista Ščurko za brutálnu vraždu rozhodcu Mareka Liptaja len mierny trest.

ŠPORT

Saganov debut na MS: žalúdočné problémy a hnev

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria 20 rokov.


Už ste čítali?