Ako kamzík súboj s rysom prehral

Autor: Michal Gažovič | 14.4.2013 o 20:40 | Karma článku: 9,70 | Prečítané:  1249x

Dnes ráno sme sa vydali s kamarátmi do tatranských dolín. Z Hrebienka smer Veľká Studená dolina. Keď sme sa dostali pod Grossov vodopád, kde minulý týždeň vypadla dosť veľká lavína, na jej spodnom konci som zbadal srsť a stopy krvi. Zaujalo ma to, lebo keď sme tade išli včera, nijaké som nevidel. Vypol som lyže a zbehol dole ku koncu lavíny. V hlave mi rýchlo prebehli dva scenáre. Jeden, s medveďom, ktorý vyhrabal z lavíny kamzíka, ktorý sa mi kvôli stopám krvi nezdal moc pravdepodobný. Ten druhý mal dvoch aktérov- kamzíka a rysa.

Keď som prišiel k miestu, kde väčšina ľudí zabáča hore doľava, aby prešli lavínou zvrchu, videl som stopu krvi v snehu a srsť. Zostupoval som dole, od provizórneho chodníka v dolnej časti lavíny a  trochu nižšie som zbadal obsah kamzíkovho žalúdka, opäť nejakú krv a srsť. To ma len utvrdilo v tom, že aktérom zápasu bol rys. Rys sa rád vyváľa v obsahu žalúdka, aby prekryl svoj pach pri budúcom love. O trochu nižšie som zbadal aj vyhasnutého kamzíka. Ten bol jedným rožkom zachytený o kosodrevinu.

kam5.jpg

Podľa stôp v snehu to vyzeralo tak, že po tom, čo rys kamzíka strhol a zadusil, sa ho rozhodol odtiahnuť niekde do hustejšieho krytu. Ako ho tak ťahal, kamzík sa mu zachytil o kosodrevinu. Tak sa začala hostina.

Kamzík, okrem obsahu žalúdka, nemal zadnú nohu  so stehnom, a čerstvá krv v jeho útrobách naznačovala, že tu neleží dlho, minimálne nie tak dlho, aby kamzík vytuhol. Okrem iného, nemal už jedno oko, čo si na starosť mohli vziať krkavce. Aj tie sme stretli, keď nad nami leteli s radostným krákoraním.

kam6.jpg

kam4.jpg

Stehno som nikde poblízku nenašiel, ale stopy krvi v snehu dávali tušiť, že si ho rys úspešne odtiahol, a pravdepodobne sa chystal k svojej obeti vrátiť neskôr v noci.

Kamzíka som trochu vytiahol a zbežne obzrel, čo len potvrdilo moje predpoklady o rysovi. Zreteľne bolo vidieť prekusnuté hrdlo, stopy zubov, ktoré prederavili kožu a stopy pazúrov, ktoré dopadli na bok kamzíka.

kam3.jpg

Prekusnuté hrdlo s vytrhanou srsťou.

kam7.jpg

kam12.jpg

Bok kamzíka s prederavenou kožou od zarytých pazúrov.

Kamzíka sme nechali ležať na mieste jeho posledného odpočinku, zavolali na polesie, aby o ňom vedeli. A pomaličky sa pobrali ďalej. Mali sme pred sebou ešte kus cesty.

Rys ostrovid (Lynx lynx) je prirodzeným predátorom kamzíkov v TANAP-e a nemálo kamzíkov mu padne za obeť. Aj keď je schopný uloviť aj zdravého kamzíka, väčšinou, ako iné predátory, loví zvieratá choré alebo oslabené. 
Tohtoročná zima je už dosť dlhá na to, aby deliacu čiaru medzi chorým a oslabeným postupne vymazávala. Samotný fakt, že sme kamzíka- teda vlastne to bola kamzica, našli v blízkosti hornej hranice lesa, kde kamzíky zostupujú pomenej, naznačuje, že aj takí otužilci ako kamzíky, by jar istotne privítali. Z tohto súboja matky prírody vyšiel víťazne rys. Iné kamzíky, ktoré sme videli včera hore v doline, mali väčšie šťastie ako tento. Ale aj rys a takéto príbehy robia národný park takým krásným miestom.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Návrat Ščurka z basy k hokeju: vražda, klamstvá aj podozrenie z korupcie

Pôvodne mu hrozilo až 20 rokov. Prečo dostal hokejista Ščurko za brutálnu vraždu rozhodcu Mareka Liptaja len mierny trest.

ŠPORT

Saganov debut na MS: žalúdočné problémy a hnev

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria 20 rokov.


Už ste čítali?