Vysušovanie a poškodzovanie krajiny je urychľované našou činnosťou

Autor: Michal Gažovič | 3.5.2013 o 9:35 | Karma článku: 12,92 | Prečítané:  2282x

V súčasnosti sa voda z krajiny odvádza najmä po človekom vytvorených štruktúrach. Okrem prirodzeného odtoku sa nevhodným obhospodarovaním stráca omnoho viac vody z krajiny. Aj po tohtoročnej zime, o ktorej sa vraví, že bola na zrážky veľmi bohatá, tomu nie je inak. Zima bohatá na zrážky dáva šancu zvýšenému odtoku, keď sa sneh topí a voda odteká- ak je pôda ešte zamrznutá, alebo po nasýtení pôdy vodou. Podľa mojich pozorovaní sa voda v človekom vytvorených štruktúrach odvádza omnoho rýchlejšie, ako napríklad cez zamokrené lúky a podobne. Okrem toho, na mnohých miestach po rýchlom oteplení pôda stihla silno preschnúť, a nemôže si tak užívať benefity mokrej zimy. Problém straty vody, pôdy a následne produktivity, nie je problémom novým. Ľudia sa mu venujú od nepamäti, keďže ide o dva základné prírodné zdroje.

V roku 1888 sa narodil Walter Clay Lowdermilk. Nevedno, či išlo o osud predurčený jeho menom Clay, čo v preklade znamená íl, alebo Walter, ktoré znie ako Water, no Walter venoval veľkú časť svojho života ochrane pôdy pred eróziou a vysušovaním takmer po celom svete. Nomen omen. Svoje poznatky spracoval v mnohých článkoch a rozhovoroch. V roku 1939 v Jeruzaleme napísal a odvysielal svoje "Jedenáste prikázanie", inšpirované palestínsko-židovskými obcami a ich správnym prístupom k pôde:

"Ako správny hospodár zdedíš túto svätú zem, ochraňujúc jej zdroje a úrodnosť z generácie na generáciu. Ochrániš svoje polia pred eróziou pôdy, svoje živé vody pred vyschnutím, svoje lesy pred zničením a ochrániš svoje svahy pred nadmerným spásaním stádami, aby tvoji potomkovia mali navždy hojnosti.  Ak by ktorýkoľvek zlyhal vo svojom obhospodarovaní zeme, jeho plodné polia sa zmenia na neplodnú kamennú zem alebo na vymleté strže a jeho potomstvo sa zmenší a bude žiť v chudobe, alebo zmizne z tváre zeme."

Ako vidíme, ľudia v minulosti vedeli, že pôda môže byť zničená, a živé vody krajiny môžu vyschnúť. To všetko nesprávným obhospodarovaním. Naopak, aktívnym prístupom človeka sa dá veľa zmeniť.

K tejto téme sa vraciam vždy, keď natrafím v prírode na skutočnosti, ktoré podporujú moje presvedčenie a to, že sa nesprávame k našej krajine tak, ako by sa dalo.

Ako minule, ponúkam krátku vizuálnu exkurziu.

Aj keď by sa odtok vody po zanedbaných lesných a poľnohospodárských cestách (keď nespomíname cesty spevnené, po ktorých jazdíme takmer denne) mohol zdať nevýznamný, opak je pravdou. V roku 1995 bolo podľa správy o stave ŽP na SR evidovaných 23670 km lesných ciest a 19756 km zvážnic, s poznámkou, že tým sa optimálna potreba naplňuje na cca 30% (9.9 m/ha). Zelená správa za rok 2012 udáva, že lesná cestná sieť predstavuje 40699 km, teda 20.2 m/ha. Ako vidieť, tieto dva údaje nesúhlasia, keže podľa zelenej správy je ich ešte menej ako v r. 1995, aj keď hustota na m2 sa zvýšila. Dnes sa odhaduje dĺžka lesných ciest rôznej triedy na viac ako 60000 km. Zo starších rokov niektorí autori udávajú, že hustota približovacích ciest a liniek pri ťažbe dosahuje až 120 m/ha. Ak sa teda hustota lesnej cestnej siete má zvyšovať, je problematika odtoku vody po cestách a diskusia o ich stave o to významnejšia. V zelenej správe pre poľnohospodárstvo som údaj o dĺžke ciest nenašiel.

0021zdiar.jpg

Sú to práve stopy po mechanizmoch, po ktorých voda zrýchlene odteká.

 

0041zdiar.jpg

0061zdiar.jpg

0071zdiar.jpg

 

0091zdiar.jpg

Voda aj so sedimentmi sa posúva nadol, čím sa prispieva k erózii, až k postupnému znemožneniu jazdy po ceste.

0121zdiar.jpg

 

0141zdiar.jpg

0151zdiar.jpg

0171zdiar.jpg

0191zdiar.jpg

Ak sa takéto cesty prehlbujú, je znemožnené vylievanie vody na priľahlé lúky a mokrade, čím sa ekosytémy ochudobňujú o cennú vlahu.

0201zdiar.jpg

0211zdiar.jpg

0301zdiar.jpg

Pri zamokrení pozemkov urýchľujú stopy po mechanizmoch a autách odtok.

0321zdiar.jpg

Ak je vody na ceste skoncentrovanej veľa, dochádza k jej vymieľaniu

0331zdiar.jpg

Erózia na lesnej ceste častokrát obnaží aj silno zanesené odrážky, ktoré už dávno neplnia svoj účel

0341zdiar.jpg

Zjazdnosť takejto cesty je značne obmedzená, čo si vyžaduje dodatočné náklady na materiál, čas a stroje na jej úpravu

0351zdiar.jpg

Mimochodom, ide o lesný pôdny fond SR- teda občanov SR, ktorý bol daný niekomu do správy.

0371zdiar.jpg

Podľa mojich pozorovaní sú lesné aj poľnohospodárske cesty v nevhodnom stave významným urýchlovačom odtoku vody. Osobne si nemyslím, že je to problém úsekových lesníkov. Tí sú v dnešnom prostredí skôr v úlohe štatistov. Keď som sa s nimi dal do reči, vraveli, že na nič, čo sa robilo v minulosti, nie sú peniaze.
Každopádne je potrebné, aby sa so súčasným stavom obhospodarovania pôdy niečo robilo.
Voda, ktorá raz spadne na našu zem, by mala byť do maximálnej miery využitá, nemala by mať možnosť zrýchlene odtekať a spôsobovať eróziu pôdy. Mala by byť k dispozícii rastlinám, stromom a slúžiť na ich rast, ochladzovanie prostredia a zvyšovanie jeho odolnosti.
"Len tak, ako správny hospodár tejto zeme, ochrániš jej zdroje a úrodnosť z generácie na generáciu. Ochrániš svoje polia pred eróziou pôdy, svoje živé vody pred vyschnutím, svoje lesy pred zničením a ochrániš svoje svahy pred nadmerným spásaním stádami, aby tvoji potomkovia mali navždy hojnosti."

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Návrat Ščurka z basy k hokeju: vražda, klamstvá aj podozrenie z korupcie

Pôvodne mu hrozilo až 20 rokov. Prečo dostal hokejista Ščurko za brutálnu vraždu rozhodcu Mareka Liptaja len mierny trest.

ŠPORT

Saganov debut na MS: žalúdočné problémy a hnev

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria 20 rokov.


Už ste čítali?