Sú medvede v Tatrách problémové, alebo k tomu prispievame aj my?

Autor: Michal Gažovič | 6.5.2013 o 12:40 | Karma článku: 13,10 | Prečítané:  7153x

Včera sa v správach objavila informácia o napadnutí človeka medveďom. Jedna správa hovorila o tom, že medveď napadol lesníka, druhá, že poľovníka, tretia o tom, že medveď napadol muža. Podľa niektorých názorov ide o tradičné problémové tatranské medvede, ktoré sa volajú "kontajnerové", lebo chodia vyjedať kontajnere a strácajú prirodzenú plachosť. Aj to je fakt, ale faktov v tomto probléme nájdeme viac.

 Matej Staško

Medvede po zobudení hľadajú rôznu potravu, vychádzajú aj nad pásmo lesa, hľadajú zdochliny, vyhrabávajú mravce, korienky. Jednoducho všetko, čo zasýti žalúdok.

Faktom ale je aj to, že Vysoké Tatry sú Medzinárodnou biosférickou rezerváciou, Belianské Tatry Národnou prírodnou rezerváciou, kde ľudia nesmú takmer vstupovať.
V okolí Ždiaru, dá sa povedať, na predhorí Belianok, prebieha intenzívna ťažba dreva po vetrovej kalamite. Z druhej strany Belianok prebieha ťažba v Doline Bielej vody Kežmarskej, v Doline Siedmich prameňov, aj pri Tatranskej Kotline. Ťažba napríklad prebieha aj v Javorovej doline (nie v Beliankach, ale blízko), ktorá je podobne ako Monkova dolina v Beliankach uzavretá z dôvodu ochrany prírody do 15.6. (asi len pre ľudí, nie pre traktory, motorové píly a kamióny). Kamióny naložené guľatinou odchádzajú z Tatier viackrát za deň do Poľska, niečo aj na Slovensko. Motorové píly hučia, lanovky a traktory tiež. Cesty sa rozpadávajú. Pravda, včera bola nedeľa, a nik nepracoval.

Možno nie je divu, že v takomto prostredí, kde sú medvede pravidelne vyrušované a vytláčané, nieto pre medvede veľa priestoru a možností. Tak sa stane, že medvede prichádzajú do kontaktu s človekom.

Keď sa do kontaktu s človekom dostanú, ten im neublíži, ba naopak, blízko jeho obydlí vystaví na obdiv pachy a chute od výmyslu sveta v odpadkových košoch a kontajneroch. Potom sa obyvatelia Vysokých Tatier sťažujú. Turistom sa k nám vraj nechce, lebo máme veľa medveďov.

medved1.jpg

Foto: Matej Staško

Aké sú teda možnosti?

Myslím, že je len malá šanca, že sa stopne ťažba dreva. Ide o pracovné miesta a hlavne o peniaze, takže táto možnosť nepripadá do úvahy.

Medveď, ktorý napadol povedzme muža (keďže lesníci v nedeľu nepracujú a poľovníci vedia, čo robiť pri stretnutí s medveďom), bol postrelený. Ľudí volajúcich po regulácii počtu medveďov poteší, že medveďa po dohľadaní pravdepodobne zastrelia a nebudú liečiť. Celkom "dobrý" začiatok medvedej sezóny.

Ďaľšou možnosťou je, že Ministerstvo ŽP SR (ak sa rozhodneme chrániť medvede), poprípade Ministerstvo vnútra SR (ak sa rozhodneme chrániť ľudí), chytí pevne do ruky horúci medvedí zemiak, a zafinancuje v problemových oblastiach výmenu odpadkových košov za také, do ktorých sa medvede nedostanú. Možno modelovo začať v Meste Vysoké Tatry, kde chodí návštevníkov najviac a obyvatelia mesta sa tiež potešia.

Takéto koše vyzerajú nasledovne:

10221alaska2012.jpg

 

4261alaska2012.jpg

 

5891alaska2012.jpg

Ak koše nezaberú a medvede ostanú aj naďaľej problémové, bude treba hľadať iné riešenia.

Prevencia je vraj vždy lepšia ako liečba. Čo tak začať s prevenciou?

Možno po preventívných opatreniach nebudú medvede zvyknuté na odpadky a človeka, nebudú strácať prirodzenú plachosť a ľudia s nimi nebudú prichádzať často do kontaktu. V rámci prevencie sa ľudia oboznámia s tým, ako sa chovať pri návšteve prírody, pri stretnutí s medveďom a podobne.

Keď ma prišli pred rokom a pol navštíviť kamaráti z Nemecka, po návrate z túry nám prebehol malý medveď cez cestu na Kežmarských Žľaboch. Bol to pekný zážitok, medveď zmizol v mladine tak rýchlo, "než bys řekl švec".

Ďaľšie čítanie:

http://gazovic.blog.sme.sk/c/303605/A-opat-medvede-A-opat-na-Aliaske.html

http://gazovic.blog.sme.sk/c/276548/A-take-to-bolo-s-medvedmi-na-Aliaske.html

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Návrat Ščurka z basy k hokeju: vražda, klamstvá aj podozrenie z korupcie

Pôvodne mu hrozilo až 20 rokov. Prečo dostal hokejista Ščurko za brutálnu vraždu rozhodcu Mareka Liptaja len mierny trest.

ŠPORT

Saganov debut na MS: žalúdočné problémy a hnev

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria 20 rokov.


Už ste čítali?