Zelená infraštruktúra má od mája v EÚ zelenú

Autor: Michal Gažovič | 21.5.2013 o 7:55 | (upravené 21.5.2013 o 8:46) Karma článku: 6,59 | Prečítané:  775x

Začiatkom mája prijala Európska únia novú stratégiu zameranú na propagáciu zelenej infraštruktúry (green infrastructure), čím postavila prírodné procesy do centra územného plánovania a územného rozvoja. V praxi to znamená, že peniaze EÚ budú podporovať "zelené riešenia" problémov infraštruktúry. Ak sa v minulosti postavila napr. betónová infraštruktúra na ochranu proti povodniam (sivá infraštruktúra), odteraz by malo dostať prednosť napr. umožniť prirodzeným mokradiam prijať nadmerné množstvo vody po prívalových dažďoch. Budovanie zelenej infraštrukúry je často dobrou investíciou pre prírodu, ekonomiku a pracovné miesta.

Zelená infraštruktúra je častokrát lacnejšia ako klasické inžinierske riešenia. Z dlhodobého hľadiska nie je možné donekonečna pumpovať peniaze do inžinierskych riešení. Namiesto toho treba využívať lacnejšie rišenia, ktoré posyktuje sama príroda a tie rozvíjať a implementovať.

Podľa Európskej kancelárie životného prostredia (EEB) takéto plány znížia tlak na životné prostredie spôsobovaný intenzívnym poľnohspodárstvom a výstavbou infraštruktúry, akou sú priehrady, regulované vodné toky a odvodňovacie zariadenia.

brestov.jpg

Pojmy zelená infraštruktúra nie sú z roku 2013, ale sú oveľa staršie, a teda trendy riešenia problémov prírode blízkými a lacnejšími riešeniami (oproti sivej infraštruktúre), sa vyvíjajú už niekoľko rokov, minimálne v teoretickej (mentálnej) rovine. Teda ani takéto plány sa nevyvinuli v roku 2013, ale oveľa skôr.

O to prekvapujúcejšie je, že napr. Vodohospodárska výstavba š.p. chce aj v roku 2013 financovať vodné dielo Slatinka, na ktoré štát nemá peniaze, z peňazí Európskej únie. Ide o projekt z 50. rokov minulého storočia a možno práve nová stratégia a trvalá neudržateľnosť financovania sivej infraštruktúry prinesie po viac ako polstoročí plánov na výstavbu alternatívne riešenia v podobe zelenej infraštruktúry. Novej stratégii sa potešia pravdepodobne aj obyvatelia hornej Torysy, kde je plánovaná vodná nádrž Tichý Potok. Ani jednu z nich ľudia nechcú a ak sa nepreukáže ich nevyhnutnosť, je možné, že ich financovať nebude ani EÚ.  Možno aj naša krajina ocení nový "zelený" prístup.

http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=COM:2013:0249:FIN:SK:HTML

http://zvolen.sme.sk/c/6799598/v-slatinke-idu-pre-priehradu-opat-burat-domy.html

http://kravcik.blog.sme.sk/c/328908/Minister-zivotneho-prostredia-chce-stavat-priehradu-v-uzemi-jaskyn.html#

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Rezník z TASR by bol v RTVS pre poslancov schodnejší než Mika

Bývalá šéfka Markízy Zuzana Ťapáková sa po kauze Evka ako kandidátka na riaditeľku RTVS už nespomína.

KULTÚRA

Tajná služba si objednala vraždu. Na film Únos bolo treba odvahu

Politické trilery u nás nevznikajú.

ŠPORT

Spieva si Marleyho, dá si pivo. Ako Sagan trénoval v horách

Sagan sa pripravoval inak ako súperi.


Už ste čítali?