Keď revitalizácia, tak po slovensky

Autor: Michal Gažovič | 27.5.2013 o 14:55 | Karma článku: 14,02 | Prečítané:  24096x

Slovo revitalizácia má, zdá sa, rôzne významy. Je to slovo, ktoré obsahuje časť vitae, čo v latinčine znamená život. Spolu s predponou re, by revitalizácia mala znamenať prinavrátenie života, či už rastlinného alebo živočíšneho do krajiny alebo napríklad aj obce. Pohľady na revitalizáciu sa však môžu rôzniť. Napríklad v obci Kanianka projekt revitalizácie centrálnej zóny, spolufinancovaný z fondov EÚ, na život akosi pozabudol. Ako sa vlastne investuje do našej budúcnosti?

V Kanianke poňali revitalizáciu centrálnej zóny svojským spôsobom, teda minimálne architekt. Jeden by myslel, že po revitalizačnom projekte čaká na obyvateľov veľa zelene a vody poskytujúcej trochu osvieženia a ochladenia v horúcich letných dňoch. Keď som sa po "zrevitalizovanej" centrálnej zóne poprechádzal, mal som zmiešané pocity, čo sa na Slovensku pod revitalizáciou môže myslieť. Na obrovskej tabuli informujúcej príchodzieho si človek môže všimnúť názov projektu, výšku finančnej podpory z EÚ, odkazy na regionálny operačný program, ktorý beží pod gesciou Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. Ako uvidíme, investcie idú do našej budúcnosti.

AK263407.JPG

Myslím, že v tomto prípade by sa slovo revitalizácia malo nahradiť slovom rekonštrukcia. Osobne nemám pocit, že sa do centrálnej zóny v Kanianke prinieslo viac života. Skôr sa dosiahlo to, že centrálna zóna bude slúžiť na dodatočné prehrievanie "zrevitalizovaného" miesta. Je smutné, že v obciach a mestách na Slovensku sa investuje do toho, aby sa v nich nenachádzala skoro žiadna zeleň. V našej novodobej kultúre sa pília v mestách stromy, trávniky sa nahradzujú betónom, asfaltom a dlažbou. Takýchto príkladov nájdeme viac. Dialo sa tak aj v Košiciach, ktoré dostali titul EHMK práve vďaka Košickému občianskemu protkolu pre vodu. Žiaľ, vody nepribudlo a zelene ubudlo.

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR sa môže hanbiť, že schvaľuje takéto projekty revitalizácie centier miest a obcí. Ale späť do Kanianky.

AK263402.JPG

Jednou z revitalizačných aktivít bolo vybetónovanie obrovských kvetináčov. Tie sa nachádzajú v dostatočnej výške nad úrovňou zeme, takže akékoľvek polievanie bude pracné. Na takomto mieste by sa hodili depresné, dažďové záhrady, ktoré by okrem zberu dažďovej vody zo spevnených plôch nevyžadovali náročnú údržbu.

AK263400.JPG

Ku každej revitalizácii patrí aj voda. V tomto kanáliku od fontány žiadna netečie...

AK263397.JPG

... a v tejto krásne murovanej nárdržke je len trochu vody z posledného dažda.

AK263399.JPG

Na tieto úžasné mostíky museli umiestniť koberce, lebo sa po nich nedalo dobre chodiť. Síce opätky nenosím, ale viem pochopiť, a ak k tomu pridáme námrazu, nemusím mať ani opätky.

AK263403.JPG

Nádherná fontána z mramoru bez vody, obkolesená samým životom, stromy, tráva, kríčky a živé ploty, škoda hovoríť, pohľad napovie viac.

AK263404.JPG

Každý z betónových kvetináčov je neúčelne olepený dlažbou...

AK263401.JPG

Tá, keďže ide o investíciu do našej budúcnosti, patrične neodoláva.

AK263405.JPG

Krásne vydlaždené. Cítite tu atmosféru života?

AK263406.JPG

Mostíky nádržky a dlažba, všetko tak, ako má byť.

AK263409.JPG

Levandula nasadená v betónových kvetináčoch bude asi jedna z mála, čo sa poteší letným horúčavám.

AK263410.JPG

Aj takto sa do miest a obcí prinavracia život.

AK263411.JPG

AK263412.JPG

Podľa informácií, ktoré som získal, bol tento projekt schválený ešte za starostovania starého starostu. Ten nový, čo po ňom prišiel, nemal vraj veľkú šancu odstúpiť od podpísaných zmlúv bez veľkého penále, a tak sa revitalizácia centrálnej časti dokončila.

Každý máme iný pohľad na to, čo sa pod revitalizáciou rozumie. Pri pohľade na revitalizáciu centier viacerých miest a obcí na Slovensku ide naozaj skôr o rekonštrukciu. Revitalizácia vyzerá, aspoň podľa mňa, málinko ináč.

Ďaľšie čítanie:

http://kosice.korzar.sme.sk/c/6513819/kosicania-ziadaju-zastavit-betonovanie-asfaltovanie-a-dlazdenie-parkov.html

V obci Jesenské sa revitalizácia centra skončila zničením parku a vydláždením priľahlých plôch.

http://www.jesenske.sk/spravy/novinky-samospravy/revitalizacia-centra-obce-jesenske/

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Návrat Ščurka z basy k hokeju: vražda, klamstvá aj podozrenie z korupcie

Pôvodne mu hrozilo až 20 rokov. Prečo dostal hokejista Ščurko za brutálnu vraždu rozhodcu Mareka Liptaja len mierny trest.

ŠPORT

Saganov debut na MS: žalúdočné problémy a hnev

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria 20 rokov.


Už ste čítali?