O tom ako dochádza k zrýchlenému odtoku vody z krajiny

Autor: Michal Gažovič | 27.6.2013 o 20:43 | Karma článku: 10,38 | Prečítané:  642x

Cez víkend sa Slovenskom prehnali lokálne búrky, ktoré spôsobili na viacerých miestach lokálne povodne, a tie škody na majetku ľudí, obcí a štátu. Povráva sa, že si na to budeme musieť zvyknúť, no pohľad do krajiny počas alebo po búrke naznačuje, že si za vznikunté situácie môžme do určitej miery sami. Zväčšovanie povrchového odtoku dažďovej vody sa deje aj kvôli našej činnosti, aj kvôli našej nečinnosti. Jedno je však isté, a to, že človek nie je v tomto prípade bez viny.

Spôsob využívania krajiny a spôsob jej obhospodarovania môže mať zásadný vplyv na toky hmoty a energie. Procesy v prírode sú takmer vždy nastavené tak, aby dochádzalo k rozptýleniu aj hmoty, aj energie. Príkladom toku hmoty v prírode môže byť napríklad voda, príkladom toku energie napríklad tok energie zo slnka. Najlepšími trvalo udržateľnými štruktúrami rozptyľovania hmoty a energie v prírode sú organizmy vo vzťahu k prostrediu, v ktorom žijú. Efektivita trvalo udržateľného rozptyľovania hmoty je daná pomerom uzavretých lokálnych cyklov hmoty k nevratným, lineárnym (teda necyklickým) tokom hmoty (ak by existovali len uzavreté cykly, bola by efektivita rozptyľovania hmoty 1 alebo 100%, ak by boli len nevratné lineárne toky, bola by efektivita rozptyľovania 0 alebo 0%).

V prípade, že v krajine nie je možné rozptyľovanie hmoty a energie, dochádza k nevratnému, lineárnemu (teda nie cyklickému) toku hmoty. Príkladom lineárneho toku hmoty sú napr: koncentrovaný odtok vody,  ktorý so sebou odnáša pôdu formou erózie a živiny, ktoré viac nie sú prístupné pre cyklické spracovanie v rozptyľovacích štruktúrach krajiny. Pôda a živiny končia v riekach, jazerách, nádržiach alebo v mori, a preto vravíme o nevratných procesoch.

Hospodárením na pôde sa vytvorilo činnosťou človeka mnoho štruktúr, ktoré neumožňujú rozptyľovanie hmoty a energie. Príkladom takýchto štruktúr sú napríklad cesty na poliach, v lesoch, monokultúrne a monotónne krajiny. Tieto prispievajú k lineárnemu toku hmoty (vody a materiálu) a s tým spojenej energie. Ako vlastne takéto štruktúry vyzerajú a fungujú v praxi?

AK220304.JPG

Koncentrovaním odtoku vody a gravitačným pôsobením sa prejavuje jej kinetická energia, tá odnáša nevratne lineárnym tokom rôzny materiál s živinami a neumožňuje, aby bol využitý na procesy v krajine

AK220306.JPG

AK230314.JPG

AK230317.JPG

Skoncentrovaný odtok vody na lesnej približovacej ceste po búrke. Voda naraz odteká a jej energia odnáša z cesty viac a viac materiálu.

AK230319.JPG

 

AK230321.JPG

AK230323.JPG

Po zrýchlenom odtoku v narušených štruktúrach sa voda napája na potoky v dolinách.

AK230325.JPG

AK230326.JPG

Ak je takýchto štruktúr v krajine veľa, voda zrýchlene odteká a môže spôsobovať škody.

AK230327.JPG

Nánosy kameňov z erózie na cestách často ukazujú, koľko vody tieklo po takejto ceste v čase maximálneho prietoku. Kamene, zemina a živiny sa už nedostanú nahor (a ak, nie v plnej miere), preto vravíme o nevratnom procese.

AK230329.JPG

Štruktúry urýchľujúce odtok vody sú často "dokonale zosieťované", čím je umožnená ich "efektívna" činnosť. Odnos materiálu (vpravo dole) je umožňený práve nerozptýlenou energiou vody.

AK230333.JPG

AK230335.JPG

AK230340.JPG

AK230339.JPG

...rýchlo odtečená voda aj so zerodovaným materiálom...

AK230342.JPG

...končia zaručene v potoku.

AK230345.JPG

AK240374.JPG

Takto širokú stopu po vode lemovanú ťažbovými zvyškami nájdeme na mnohých cestách. Nechám na predstavivosti čitateľa to množstvo vody, ktoré tade asi odtekalo.

AK240373.JPG

AK250383.JPG

AK230334.JPG

AK230352.JPG

Ostáva nám len zvážiť si, či budeme pokračovať v modeloch činnosti tak ako doteraz, alebo sa vážne pozrieme na problémy, ktorým čelíme a zároveň ich sami spôsobujeme.

AK230313.JPG

Stačí trochu pochopiť súvislosti a aj takýchto neutešených obrázkov môže byť pomenej.

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Návrat Ščurka z basy k hokeju: vražda, klamstvá aj podozrenie z korupcie

Pôvodne mu hrozilo až 20 rokov. Prečo dostal hokejista Ščurko za brutálnu vraždu rozhodcu Mareka Liptaja len mierny trest.

ŠPORT

Saganov debut na MS: žalúdočné problémy a hnev

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria 20 rokov.


Už ste čítali?