Protipovodňovú ochranu Košíc treba riešiť aj na Spiši

Autor: Michal Gažovič | 24.5.2014 o 16:10 | Karma článku: 6,09 | Prečítané:  1642x

Avizované protipovodňové opatrenia v sume 40 milónov € pre Košice majú riešiť protipovodňovú ochranu v Košiciach. Povodňová situácia však nevzniká v Košiciach samotných, ale okrem iného aj v celom povodí Hornádu. Spiš, ako aj iné oblasti, svojimi rozsiahlymi poľnohospodárskymi pozemkami prispieva k povodňovým situáciam v Košiciach. Protipovodňová ochrana Košíc by teda mala začať logicky aj v pahorkatinách Spiša.

Krajina Spiša do dnešného dňa ponúka svedectvo o dobách minulých. Pri pozorovaní ostatkov medzí, napríklad v okrese Spišská Nová Ves, si vie človek urobiť predstavu, aký bol systém obhospodarovania pozemkov v minulosti. Les sa striedal s poliami a lúkami, ktoré boli na miernejších, aj strmších svahoch zabezpečené terasami. Takto sa účinne znižoval sklon svahov, čím sa zamedzilo rýchlemu odtoku vody a odnosu pôdy.

Zmenou hospodárstva a zmenami vo využívaní krajiny došlo k sceľovaniu pozemkov, rozorávaniu medzí a vytvoreniu veľkolepého priestoru. Priestoru, ktorý mal zabezpečiť lepšie zajtrajšky súčasným aj budúcim generáciam. V tom čase asi len málokoho napadlo, že nový systém obhospodarovania krajiny môže priniesť budúcim generáciam nevídané problémy. V súčasnosti na Spiši (ako aj v iných regiónoch) dominujú veľké polia a lúky.

Takáto štruktúra krajiny však so sebou prináša úskalia. Zrýchlený odtok vody a odnos pôdy pri silných zrážkach, a okrem toho zvýšené prehrievanie povrchu, s čím súvisia zmeny v rozdelení energie slnečného žiarenia.

Z veľkých výmer poľnohspodárskej pôdy voda často odteká zrýchlene aj vďaka spôsobu obrábania pôdy, napr. orba po spádnici. Takto vytvorené žliabky slúžia na privedenie veľkého množstva vody do údolia, následne do potôčika, potoka a rieky Hornád. 

Pri "extrémnych" prejavoch počasia môže pri takto "trvalo neudržateľnom" systéme obhospodarovania pôdy dochádzať k "extrémnemu" odtoku vody, ako aj k odnosu pôdy. Pričom pôda a voda sú základnými predpokladmi pre život, potravinovú bezpečnosť a pod.

Systém obrábania pôdy, zhutnenie mechanizmami, strata organickej hmoty prisievajú k rýchlemu odtoku vody. Toto sa podľa pozorovaní deje na nemalej výmere poľnohospodárských pozemkov, nie len na Spiši.

Z tohto pohľadu je zrejmé, že krajinná štruktúra a jej zmena v poslednom polstoročí vytvorili situáciu, ktorá zvyšuje riziko povodní aj vo vzdialenejších Košiciach. Odnesená pôda zanáša priehradu Ružín, a keďže ju naozaj zanáša, musia byť reálne aj hore uvedené problémy. Letmý pohľad na krajinu Spiša sa aj dnes môže zdať idylický, no pohľad do hĺbky je skôr tragický.

Preto riešenie protipovodňovej ochrany v akomkoľvek území, nie len v Košiciach, musí postupovať od vrchných častí povodia, čo v prípade rieky Hornád je skutočne oblasť Spiša.

Avizovaná investícia do protipovodňovej ochrany v meste Košice (1), ako obvykle rieši následky, nie príčiny. Predstavuje možnosť ako preinvestovať veľký objem peňazí, bez skutočnej garancie dlhodobého zlepšenia stavu. Ten môže byť garantovaný, viac menej, len ak sa začnú odstraňovať príčiny. V prípade Košíc a ich ohrozenia povodňami je zdroj príčin aj na Spiši.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Kto prekonal covid, testovaniu sa vyhne. Nemusí to byť zadarmo

Vzor potvrdenia zverejnil Úrad verejného zdravotníctva.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Ako Sulík s Remišovou zle zapli gombík

Didaktická príručka pre budúcich členov koalícií.


Už ste čítali?